آشنایی با برخی از هزینه های ساخت و ساز ساختمان ها

برآورد هزینه های ساخت و ساز ساختمان در سال ۹۹ کار دشواری است چرا که در سال های اخیر به دلیل نوسانات بازار در زمینه های فولاد و طلا و نفت و ارز بر روی بازار ساخت و ساز و بازار مصالح و خرید و فروش های ملکی نیز تاثیر فراوانی گذاشته است و خرید در این بازار پر نوسان مستلزم استعلام لحظه ایی شده است.
بنابراین برآورد هزینه های ساخت و ساز کمی سخت شده است و در صورت برآورد های اشتباه ممکن است در نهایت سودی که می بایست از اتمام پروژه کسب نمایید به هدر برود. در این مطلب قصد داریم تا حدی روش های برآورد هزینه های ساخت و ساز را در اختیار شما قرار دهیم. تا بدانید ساخت و ساز ساختمان برای هر متر مربع ممکن است چقد هزینه بردار باشد.

نکته

  • پیش از انجام ساخت و ساز لازم است با کارشناسی که در زمینه طراحی و اجرای ساخت و ساز تجربه و تخصص دارد مشورت نمایید
  • هزینه های ساخت و ساز بسته به نوع و مکان و شهر یا روستا بودن و کدام شهر یا استان بودن و شرایطی از این قبیل کمی متفاوت خواهد بود.

بودجه های لازم جهت هزینه های ساخت و ساز

هزینه خرید زمین

که با وجه به موقعیت آن زمین و بالا یا پایین شهر بودن متفاوت است

هزینه جواز ساخت

هزینه اخذ پروانه ساختمانی هر ساله به میزان ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.

هزینه خرید مصالح موردنیاز در ساخت و ساز ساختمان

مصالح ساختمان بخش مهمی از هزینه ها را تشکیل می دهد که با توجه به کیفیت و نوع و قیمت های روز آن ها متفاوت است در کل کیفیت مصالح در سه درجه اول تا سوم قرار دارند و مسلما ساخت ساختمان ها به دلیل استفاده از مصالح لوکس و درجه اول بیشتر خواهد بود.

خطو خاک

نوع اسکلت سازی بتنی یا فلزی

هزینه ساخت و ساز ساختمان برای هر متر مربع ساختمان با اسکلت بتنی و با سقف و ستون بتنی بین ۸۰۰ تا ۱ میلیون برآورد می شود و قیمت ساخت و ساز ساختمان با اسکلت فلزی نیز برای هر متر مربع سقف و ستون فلزی از ۱ میلیون تا ۳۰۰ هزار تومن برآورد می شود.

قیمت روز آهن

این بخش که عظیم ترین بخش ساخت و ساز است به عوامل زیادی بستگی دارد مثلا قیمت های میلگرد و سایر آهن آلات مصرفی در بازار پر نوسان امروز متفاوت خواهد بود و چیزی که مهم است دستمزد کار پروژه است که یعنی برای محاسبه قیمت آلات در ابتدا میانگین قیمت میلگرد و آهن در هر متر مربع در ساختمان را با دستمزد در هر متر مربع جمع می کنند.

تعدد واحد ها و طبقات ساختمان

هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد هزینه ها نیز بیشتر خواهد شد.

هزینه بیمه و مالیات

این مرحله را باید پیش از شروع ساخت و ساز انجام دهید هزینه های بیمه تامین اجتماعی هر سال به میزان ۱۵ درصد افزایش قیمت دارد.

دستمزد مهندسان و ناظران و پیمان کاران و کارگران

این هزینه به صورت هر متر مربع محاسبه می شود به طور میانگین هزینه دستمزد کارگران بین ۳۰ تا ۳۵ درصد از مبلغ نهایی هر متر مربع ساختمان را شامل می شود

هزینه سفت کاری

که شامل خاک برداری و فونداسیون و اسکلت و دیوار چینی و کار های فلزی در دیوار چینی است که اگر اسکلت ساختمان فلزی باشد این هزینه ها تا ده درصد افزایش دارد.

هزینه نازک کاری ساختمان

کلیه هزینه های نازک کاری دو سوم هزینه های ساخت و ساز یک ساختمان را به خود اختصاص می دهند

هزینه نمای ساختمان

که بستگی به نوع و طرح مورد نظر و استفاده از مصالح لوکس یا غیره متفاوت خواهد بود.

خطو خاک

نکاتی درباره هزینه های ساخت و ساز

  • هزینه ساخت و ساز هر متر مربع ساختمان بتنی برای هر متر مفید و غیر مفید پی بدون مصالح برابر با ۷۵۰ هزار تومان به بالا است.
  • هزینه اجرای گچ کاری برای هر متر مربع ۱ میلیون به بالاست.
  • هزینه نازک کاری برای هر متر مربع از ۹۰۰ هزار تومان به بالاست.
  • هزینه ساخت و ساز برای هر متر مربع با توجه به نوع مصالح به طور میانگین برای هر متر مفید و غیر مفید از مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومن به بالاست.
  • هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در قرارداد های بدون مصالح فقط شامل دستمزد می باشد که در هر متر مربع از ۸۵۰ هزار تومن به بالا شروع می شود.
  • هزینه دستمزد دیوار کشی بر اساس تیغه های ۱۰ یا ۱۵ یا ۲۰ ۳۵ سانتی متری متفاوت است

 

در پایان لازم به ذکر است مجموعه خط و خاک با دارا بودن یک تیم طراحی کامل و حرفه ای به صورت تخصصی اقدام به طراحی انواع پروژه های ساختمانی می نماید و شما می توانید با خیال راحت هر گونه خدمات طراحی که مورد نیازتان است را دریافت کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *