آشنایی با طراحی باغ ویلای سنتی

ممکن است اغلب افراد تصور کنند که طراحی باغ ویلای سنتی یک کار لوکس و غیر ضروری است در صورتی که این باور کاملا اشتباه است و تمرکز بر روی این موضوع که طراحی باغ ویلا ها را در لیست اولویت ویلا قرار دهید مزیت های بسیاری را به همراه خواهد داشت از دیگر مزایای این نوع طراحی این است که شما پیش از آنکه به ساخت ویلا بپردازید با این طراحی می توانید برآورد کامل هزینه ها را داشته باشید و در هزینه ها صرفه جویی نمایید و طراحی پیش از ساخت ویلا می تواند کارفرما را از سر در گمی در حصول نتیجه نهایی بیرون آورد.

دلایل محبوبیت طراحی باغ ویلای سنتی

طراحی فضا های بیرونی و داخلی ویلا ها به شکل سنتی همیشه طرفداران ویژه ایی را داشته و دارد چرا که در کشور ما معماری از هنر هایی قدمت دار و مورد توجه تلقی می شود از طرفی اینگونه طراحی ها نوعی آرامش همراه با حسی نوستالژیک به افراد را انتقال می دهد و فضا های بسیار گرم و صمیمی را برای افراد ایجاد می نماید.

مفهوم باغ ویلای سنتی

از گذشته تا به امروز بنا ها و سازه های سنتی با معماری های سنتی و تاریخی علاقه مندان زیادی را به خود جلب نموده است. امروزه با توجه به زندگی های ماشینی و نیاز به مکان هایی برای بازیابی آرامش و نشاط درونی ایده طراحی های سنتی در همه جا بیشتر از گذشته رونق گرفته است در طراحی ویلا ها نیز این سلایق جای ویژه ایی را به خود اختصاص داده است.

طراحی باغ ویلا های سنتی در واقع با الهام گرفتن از زیبا شناسی معماری سنتی و با استفاده از اشکال هندسی به صورت های متنوع و مختلف و ایجاد تقارن و تعادل و گنجاندن الگو های اقلیمی و قدیمی اجرا می گردد. در این طراحی می بایست سلیقه شخصی خود را در قالب چهار چوب های سنتی ترکیب نمایید و مطمعن شوید که نتیجه نهایی فضایی سرسبز و دلنشین و رویایی با زمینه فرهنگ و سنت خواهد بود.

خطو خاک

متریال های مورد استفاده در طراحی باغ ویلای سنتی

با توجه به اینکه شما قرار است از یک طراحی سنتی و معماری سنتی در ساخت ویلا استفاده نمایید بنابراین متریال و مصالح مورد نیاز شما در ساخت آن مصالحی است که حس معماری سنتی یا قدیمی را بیشتر به شما القا نماید که به آنها در اصطلاح مصالح بومی نیز گفته می شود. به عنوان مثال

  • آجر
  • چوب
  • سنگ
  • شیشه های رنگی در درب و پنجره ها

کدام رنگ ها در طراحی باغ ویلای سنتی معماری سنتی را بیشتر برجسته می کند

رنگ هایی مثل رنگ آجری و عنابی و هر رنگی که ردی از قرمزی در آن دیده شود می تواند فضای ویلا را به سمت سنتی و نوستالژیک ببرد علاوه بر آن رنگ هایی چون فیروزه ایی آبی گرم نیز برای کاشکی کاری های سنتی در طراحی باغ ویلا ها بسیار جذاب خواهد بود.

طراحی باغ ویلای سنتی و نکات مهم در اجرای آن

طراحی باغ ویلای سنتی بر مبنای هندسه و باغ آرایی به صورت متقارن و منظم صورت می گیرد تجمل و اشرافیت بواسطه المان های بسیار لوکس و تزیینی در ترکیب با فضا سازی ها نمود و جلوه می یابد. باغ آرایی های سنتی نیز هماهنگ با سازه و هماهنگ با طراحی ها با انتخاب گیاهان بادوام و شاداب حس نوستالژیک را به کاخ های قدیمی را ایجاد می کند. القای شکوه و عظمت به واسطه درختان بلند و گیاهان خاص و تزیینی می تواند تمثیلی از عمارت های قصر مانند و با شکوه مختص اشراف باشد.

طراحی باغ ویلای سنتی برگرفته شده از کوشک های قدیم با آب نما و فضا سازی های متقارن جلوه زیبایی خلق می کند. باید توجه داشته باشید که در طراحی این نوع ویلا ها نباید از المان های سنتی ایرانی صرفه نظر نمایید بهعنوان مثال کوزه های سفالی فرش و گلیم های سنتی و حوض که از مهمترین بخش های اینگونه باغ ویلا های سنتی است که در اغلب این نوع طراحی ها موجود است.

خطو خاک

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *