آشنایی با طراحی ساختمان دوبلکس

ساختمان های دوبلکس در میان مردم بسیار پر طرفدار و محبوب هستند چرا که پله ها در خانه نمایی بسیار زیبا و مدرنی را از خود به نمایش می گذارند در طراحی این پله ها گاها از جنس شیشه و چوب و یا فاز استفاده می شود که همه انواع این نوع پله ها بسیار فانتزی و شکیل خواهند بود. در طراحی ساختمان دوبلکس معماران و مهندسین بیشتر به فضای بزرگتر سالن و مجزا کردن اتاق ها توجه می کنند

خانه دوبلکس به چه معناست؟

خانه های دوبلکس عمدتا به خانه هایی می گویند که دارای یک طبقه هستند و اغلب طبقه اول به عنوان نشینمن و پذیرایی و طبقه بالا شامل اتاق خواب های متعدد می باشد و در بخش پذیرایی یا نشینمن یک راه پله مشترک برای دسترسی به دیگر اتاق های طبقه بالا وجود دارد.

ساختمان های دوبلکس مدرن و یا کلاسیک

اینکه کدام نوع از سبک های طراحی ساختمان دوبلکس که منظور همان طراحی کلاسیک و یا طراحی مدرن است، بهتر یا بدترند کاملا به سلیقه شما بستگی دارد ولی آنچه که شایان ذکر است این است که طراحی ساختمان دوبلکس به شیوه مدرن معمولا با هزینه های بالاتری انجام می شوند و مستلزم هزینه های گزاف تری نسبت به طراحی دوبلکس کلاسیک آن است اما این به هیچ عنوان دلیل نمی شود که تصور کنیم که با توجه به اینکه طراحی ساختمان دوبلکس مدرن هزینه های بیشتری را می طلبد بنابراین این نوع طراحی نسبت به دوبلکس های کلاسیک ارجحیت دارند. خیر. بلکه گاها دیده شده که برخی از این نوع ساختمان ها علی رغم هزینه های بسیار زیاد اما عملکرد نامناسبی را در پی داشته اند.

خطو خاک

تقسیم بندی طراحی ساختمان دوبلکس

عملکردگرایی

که برا اساس تقسیم فضا ها از طریق یک لابی با شکوه انجام می پذیرد.

فرم گرایی

که در آن طراحی فرم ساختمان دوبلکس بر اساس ابعاد سایت پلان و شرایط مالی کار فرما و اقلیم منطقه و توپوگرافی زمین انجام پذیر است.

نکات راه پله ها در طراحی ساختمان دوبلکس

  • از آنجا که راه پله ها بخش بسیار جذاب و جدا نشدنی ساختمان های دوبلکس به شمار می روند بنابراین رعایت اصولی در این زمینه لازم و حیاتی است.
  • طراحی فرم گرد و یا نیم دایره و یا سه طرفه راه پله ها بستگی به فرم و مساحت زمین دارد.
  • گرچه استفاده از راه پله های فرم گرد جذابیت و شیکی منحصر به فردی را دارند اما گاهی موجب ایجاد فضاهای پرتی در ساختمان می شوند
  • در طراحی راه پله های به دلیل جذابیت آن باید از تمام اصول پیاده کردن الگوی صحیح آن پیروی نمود.

انواع ساختمان های دوبلکس در میان طراحان ساختمانی

خانه های دوبلکس در چند مدل کلی توسط معماران ساخته و در اختیار مالکان و صاحب خانه ها قرار داده می شود.

طراحی ساختمان دوبلکس استاندارد

این نوع از ساختمان های دوبلکس اصولا در آخرین طبقات ساختمان ها و برج های بلند و مرتفع ساخته می شود و متراژ آن در مقایسه با دیگر خانه های دوبلکس معمولا کمتر است و از فضای کوچکتری نیز برای طراحی آن بهره برداری شده است.

طراحی ساختمان دوبلکس معکوس

این نوع خانه های دوبلکس که در پایین ترین طبقه ساختمان طراحی و ساخته می شوند امکان دسترسی به پاسیو و حیاط خلوف و یا حیاط را فراهم می کنند.

خطو خاک

طراحی ساختمان دوبلکس کوچک

این نوع طرح برای خانه های کوچک برنامه ریزی می شود چرا که طراحی دوبلکس فقط مختص ساختمان های بزرگ با فضا های وسیع نیست.

طراحی ساختمان دوبلکس زیر شیروانی

این نوع از دوبلکس ها عمدتا به ساختمان های که طبقه دوم آن ها به شکل زیر شیروانی ساخته می شود اتلاق می شود. طبقه دوم چنین خانه هایی خود یک فضای مستقل و جداگانه ایی داشته و اغلب در طراحی آن بالکن نیز لحاظ می گردد.

طراحی ساختمان دوبلکس ویلایی

این نوع طراحی در ویلا هایی بسیار بزرگ و لاکچری اعمال می شود.که این نوع طراحی  چشم انداز زیبایی را به ویلا ها خواهد بخشید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *