آشنایی با قوانین فنگ شویی در دکوراسیون منزل

فنگ شویی یک هنر و دانش بسیار کهن و قدیمی است که تاریخ پیدایش آن به هزاران سال پیش برمی‌گردد. این پیشینه‌ی کهن باعث شده است درک و تفسیر فنگ شویی کمی دشوار شود. به عقیده محققان، فنگ شویی بخشی از دانش پیچیده تائوئیست Taoist است که از بخش‌های مختلفی ازجمله طب سنتی چینی (طب سوزنی، طب گیاهی و…)، طالع بینی و ستاره‌شناسی چینی، علم استفاده از انرژی‌های طبیعت از طریق ورزش‌هایی مانند تای چی Tai Chi و Qi Gong و سایر شاخه‌های گسترده دانش فلسفه تشکیل شده است.

اما سؤال اینجاست که فنگ شویی چگونه می‌تواند در زندگی روزمره به ما کمک کند؟ همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد فنگ شویی دانش استفاده از انرژی طبیعت به نام چی Chi است. به عبارتی رعایت قوانین فنگ شویی در دکوراسیون داخلی منزل، کانال‌های انرژی قدرتمندی را در فضای خانه شما باز می‌کند و باعث می‌شود قوی‌تر، هماهنگ‌تر و هوشیارتر شوید.

تاریخچه فنگ شویی

برخی از مورخان معتقدند که پیشینه تاریخی دانش فنگ شویی ۲۰۰۰ سال و برخی دیگر میگویند این دانش کهن دارای ۵۰۰۰ سال سابقه تاریخی است. درواقع هیچ‌کس به‌طور دقیق زمان پیدایش این علم را نمی‌داند؛ اما نکته‌ای که مشخص است این است که فنگ شویی یک دانش سازمان‌یافته است که از زمان حکومت سلسله تنگ در چین مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

خطو خاک

رابطه فنگ شویی با چیدمان دکوراسیون داخلی منزل

در ادامه مهم‌ترین اصول فنگ شویی در دکوراسیون داخلی را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 • انرژی چی یا Chi که پایه و اساس فنگ شویی را تشکیل می‌دهد، نوعی انرژی طبیعی است که در محیط اطراف وجود دارد.
 • این انرژی دارای دو حالت مثبت و منفی است.
 • انرژی چی یا Chi در حالت مثبت خود شنگ چی یا Sheng Chi نامیده می‌شود و به دلیل تأثیر بی‌نهایت مثبتی که بر روی افراد دارد به نام انرژی حیات نیز شناخته می‌شود. درواقع رعایت اصول فنگ شویی در چیدمان خانه باعث افزایش این انرژی می‌شود و تأثیر آن به‌صورت حالت‌های خوب فیزیکی، حس آرامش و شادابی، احساس رضایت و رفاه و … ظاهر خواهد شد.
 • انرژی چی یا Chi در حالت منفی شا چی یا Sha Chi نامیده می‌شود. اگر انرژی چی یا Chi در محیط خانه راکد و بی‌حرکت بماند و به دلیل وجود ناهماهنگی در محیط نتواند به‌صورت آزادانه جریان داشته باشد، به انرژی مخرب شا چی یا Sha Chi که همان حالت منفی انرژی چی Chi است، تبدیل می‌گردد.
 • همان‌قدر که انرژی چی Chi در حالت مثبت، حیاتی و سازنده است، می‌تواند در حالت منفی خطرناک، مخرب و حتی کشنده باشد و انواع بیماری‌ها را جذب کند.
 • بی‌نظمی و انباشتگی در محیط، مانند اتاق‌های نامنظم، لباس‌های روی‌هم تلنبار شده، وجود وسایل بی‌مصرف در کیف یا راهروها و… موجب می‌شود انرژی چی Chi آزادانه جریان نداشته باشد و تبدیل به انرژی مخرب شا چی Sha Chi شود.
 • یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن انرژی منفی شا چی Sha Chi وجود اجسام نوک‌تیز مانند مثلث‌ها و هرم‌ها می‌باشد. درواقع تمامی اجسام مثلثی شکل و نوک‌تیز از خود انرژی منفی چی Chi ساطع می‌کنند.
 • برعکس، تمامی اجسام گرد و منحنی شکل ساطع کننده انرژی مثبت چی Chi یا شنگ چی Sheng Chi هستند و موجب بروز احساس آرامش و امنیت در محیط می‌شوند. به همین دلیل است که گنبدهای مساجد را به‌صورت گرد می‌سازند تا مملو از انرژی مثبت شده و آرامش افراد را فراهم کند.
 • بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد در چیدمان دکوراسیون منزل خود از لوازم و خطوط نوک‌تیز استفاده نکنید تا از جذب انرژی منفی پیشگیری شود.
 • برای ایجاد انرژی مثبت بهتر است از لوازم و اثاثیه‌ای که دارای لبه‌های گرد هستند استفاده کنید تا انرژی مثبت چی Chi بتواند آزادانه در محیط جریان یابد.
 • برای رعایت اصول فنگ شویی لازم است از شلوغ کردن راهرو ورودی منزل خود اجتناب کنید. بهتر است تمامی وسایلی که ضروری نیستند ازآنجا برداشته و به انباری یا جای مناسب خود منتقل نمایید. همچنین سعی کنید همیشه کفش‌ها و جاکفشی خود را تمیز و مرتب نگه‌دارید.
 • شما می‌توانید با نصب یک آینه در روبروی درب ورودی انرژی مثبت محیط داخلی منزل خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید.
 • بر اساس اصول فنگ شویی پخش شدن انرژی حمام در محیط خانه ناخوشایند است؛ بنابراین برای پیشگیری از ورود انرژی منفی بهتر است درب حمام را وقتی از آن استفاده نمی‌کنید کاملاً ببندید.
 • برای افزایش انرژی مثبت می‌توانید گوشه و کنار خانه را با انواع گل و گیاه پر کنید. گیاهان علاوه بر زیبایی و جذابیت تأثیر بسیار شگفت‌انگیزی بر جریان یافتن انرژی مثبت در محیط دارند.
 • و در پایان این‌که تمامی نشتی‌ها و خرابی‌های منزل خود را برطرف سازید. در فنگ شویی خراب بودن قسمتی از خانه نشانه خوبی محسوب نمی‌شود.

خطو خاک

 

اکنون که با فنگ شویی و اصول آن آشنا شده اید به شما توصیه می کنیم اگر به دکوراسیون های چوبی در منزل نیز علاقمند هستید مقاله مرتبط با دکوراسیون چوبی را از دست ندهید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *