آشنایی با مباحث اصول بازسازی ساختمان

تمامی بنا ها و سازه ها و ساختمان ها در اثر گذر زمان و به مرور دچار افت کیفیت یا فرسودگی می گردند و شرایط بازسازی بنا را بوجود می آورند.وقتی بازسازی ساختمان صورت بگیرد عمر و مقاومت ساختمان بالاتر می رود.

منظور از اصول بازسازی ساختمان چیست

اصول بازسازی ساختمان به منظور ایجاد تغییرات برای تنوع و تعمیر و یا مرمت بنا انجام می گیرد و به مجموعه ایی از اقداماتی گفته می شود که کیفیت و مقاومت و ساختار ساختمان را از لحاظ کیفی بالا ببرد.

قواعد بازسازی بنا

برای بازسازی ساختمان ها قواعدی در نظر گرفته شده است که از پیش تعیین شده اند و باید در طی بازسازی طبق آن عمل نمود چرا که ممکن است گاهی در صورت رعایت نکردن این قوانین مشمول جریمه شوند. گرفتن مجوز از شهرداری برای بازسازی در موارد زیر ضروری می باشد.

 • جا به جایی راه پله ها
 • تخریب دیوار ها و تیغه های داخلی که بار ساختمان بر آن ها سوار است و در صورت تخریب امکان ناپایداری در ساختمان را بوجود می آورد.
 • جا به جایی دیوار های پارکینگ زمانی که به از بین رفتن بخش از دیوار های پارکینگ گردد.
 • جابجا کردن بخش های از ساختمان که بر طبق ضوابط شهر سازی ممنوع است.

خطو خاک

اقدامات قبل از بازسازی

 • برای اقدام به یک بازسازی اصولی ابتدا باید نقشه کامل و جمعی از ساختمان و شکل بنای خود داشته باشید. که در آن تمام جزییات و اجزا و لوازم موجود ساختمانی و مشخصات کامل ساختمان و تعیین کاربری ساختمان و مصالح ساختمان و استاندارد قطعات و خدمات فنی و مشخصات تاسیساتی بنا و خصوصیات ساختاری ساختمان وجود داشته باشد.
 • شما باید تمامی شرایط ساختمان و جزییات مربوط به هر بخش از بنای خود مانند نمای ساختمان و سقف و پلکان و زیر زمین و اتاق های خواب و پذیرایی و حال و آشپزخانه را شرح دهید.
 • در نهایت باید با بررسی دقیق ساختمان خود نقطه و محل هایی که قصد بازسازی آن ها را دارید به طور کامل مشخص کنید

مراحل بازسازی ساختمان

در مراحل بازسازی ساختمان قطعا اولویت ها بسیار حائذ اهمیت هستند که باید حتما آن ها را رعایت نمود که این خود یکی از اصول بازسازی به شمار می رود. در کل مراحل بازسازی یک ساختمان به ۳ بخش عده تقسیم می شود که از این قبیلند.

 • مراحل تخریب
 • مراحل ساخت
 • مراحل طراحی داخلی

اصول بازسازی ساختمان در بخش تخریب

این بخش مربوط به آن دسته از بازسازی هایی است که در آن قصد تغییرات کلی دارید که در این مرحله دیوار ها و تمام بخش هایی که قصد حذف آن ها را دارید با مشورت شرکت های ساختمانی و مهندسی حذف می کنید. که موارد زیر نیز باید در اجرای آن لحاظ کنید

 • در مکان های عمومی که در آنجا تردد است برای ایمنی افراد عابر و ماشین ها داربست نصب نمایید.
 • کندن شیر ها و کابینت ها و وسایل ساختمان و قطع گاز و تخریب بخش های مربوطه

خطو خاک

اصول بازسازی در بخش ساخت

این مرحله از اصلی ترین مراحل بازسازی یک ساختمان است که مربوط به بخش هایی است که در آن ها تخریب صورت گرفته است و قصد تغییر و یا ساخت و ساز مجدد آن را دارید.

که ممکن است انجام بازسازی اصلی و یا زیر ساختی باشد. که در آن باید موارد زیر را نیز لحاظ کنید.

 • تعویض لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی برق کشی مجدد نسبت به نقشه جدید
 • اجرای سیم کشی برق طبق نقشه های جدید
 • اجرای سیمان کاری و ایزولاسیون پس از خشک شدن سیمان کاری سرویس بهداشتی و آشپز خانه

اصول بازسازی ساختمان در بخش طراحی داخلی

در این مرحله از بازسازی به انجام امور جهت تزیین و زیبا سازی داخلی پرداخته می شود مثل گچ کاری و سقف کاذب و نصب کلید و پریز های ساختمان و نور پردازی و کاغذ دیواری و غیره

شیوه های بازسازی ساختمان

به طور کلی بازسازی ساختمان به دو شیوه انجام می شود

بازسازی ساختمان سبکی

که در این روش تکه هایی جایگزین به جای تکه های فرسوده پیشین جایگذاری می شود به طوری که بیشترین شباهت به شکل سابق خود را داشته باشد مثل بازسازی ابنیه های تاریخی

بازسازی ساختمانی حفاظتی

که در این روش بازسازی کل بنا صورت می گیرد.

 

بازسازی یا مرمت کردن یک بنا به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که با انجام دادن آن بر روی یک بنا عمر آن سازه را افزایش داد، جهت آشنایی با تمامی فعالیت های مرتبط در این زمینه مقاله بازسازی منزل را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *