آشنایی با مراحل بازسازی خانه

خانه‌های قدیمی غیرقابل تغییر و نوسازی نیستند. این خانه‌ها در گذر زمان کهنه و فرسوده می‌شوند و ممکن است ظاهر زیبای خود را از دست بدهند و به تعمیرات نیاز پیدا کنند. تعمیرات و بازسازی خانه فقط برای کسانی که می‌خواهند خانه قدیمی خود را نوسازی کنند نیست، بلکه بسیاری از سرمایه‌گذاران خانه قدیمی که ممکن است غیرقابل‌سکونت به نظر برسد را با قیمت مناسب خریداری می‌کنند و پس از انجام کار بازسازی و نوسازی، ملک موردنظر را به قیمتی به‌مراتب بالاتر به فروش می‌رسانند.

بازسازی خانه یا مرمت بنا به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که باعث افزایش عمر و بهینه‌سازی عملکرد ساختمان می‌شود و به حفظ و ماندگاری بنا کمک می‌کند. بازسازی خانه و ساختمان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر یک از این روش‌ها قوانین و اصول مخصوص به خود را دارند.

همان‌طور که همه ما میدانیم اقدام برای بازسازی خانه و نوسازی بنا یک تصمیم بزرگ و پیچیده است که باید با توجه به عوامل مختلفی ازجمله میزان بودجه موردنظر شما و نیازهایتان گرفته شود. در مرحله اول شما باید این موضوع را مشخص کنید که چه بخش‌هایی از خانه شما نیاز با بازسازی دارد؟ و یا اینکه بازسازی خانه شامل زیرساخت‌ها و نوسازی تأسیسات هم می‌شود یا خیر؟ بنابراین اولین قدم برای بازسازی خانه تصمیم‌گیری صحیح و عاقلانه است.

خطو خاک

مراحل بازسازی خانه به چه صورت است؟

پس از آنکه هدف و نیازهای خود از بازسازی خانه را با توجه به بودجه‌ای که در دسترس دارید، مشخص کردید باید به فرایند اصلی بازسازی و نوسازی بپردازید. فرایند بازسازی خانه شامل دو مرحله اصلی است:

 1. بازسازی زیرساخت‌های ساختمان
 2. بازسازی دکوراسیون بنا

مرحله بازسازی زیرساخت‌های ساختمان شامل تعمیر یا تغییر تأسیسات حیاتی خانه مانند سیستم لوله‌کشی، برق ساختمان و… است. در مرحله بازسازی دکوراسیون بنا نیز باید به تعمیر و نوسازی ظاهر بنا و دیزابن محیط داخلی خانه بپردازید.

همچنین بخوانید : چگونه اتاق نشیمن زیبا و بی‌نظیر داشته باشید

هزینه‌های بازسازی خانه به چه صورت است؟

برای برآورد هزینه‌های بازسازی منزل بهتر است یک لیست کلی و جامع از قسمت‌هایی که می‌خواهید تعمیر یا نوسازی شوند تهیه کنید. پس از تهیه این لیست می‌توانید قیمت‌های هرکدام را تا حدودی برآورد کرده و زمان بازسازی هر بخش را بر اساس اولویت‌ها مشخص سازید.

برای تعمیر و نوسازی ساختمان‌های کلنگی بهتر است با کارشناسان و متخصصانی که درزمینهٔ بازسازی خانه تجربه و مهارت دارند مشورت نمایید. به‌طورکلی می‌توان هزینه‌های بازسازی خانه را به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه حمل‌ونقل زباله‌های ساختمانی
 • هزینه تعمیرات (در صورت نیاز شما)
 • هزینه تغییر دکوراسیون (در صورت نیاز شما)
 • هزینه مجریان و پیمانکاران
 • هزینه کارگران و نیروهای حضور یافته در پروژه بازسازی خانه

نکات مهم در رابطه با بازسازی خانه

 • پیش از انجام عملیات بازسازی خانه و تصمیم‌گیری در مورد عدم تعویض شیرآلات، لوله‌کشی و سیستم برق‌کشی، از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • اگر قصد دارید عملیات بازسازی منزل خود را به شرکت‌ها و پیمانکاران متخصص در این زمینه واگذار کنید، حتماً پیش از شروع هر کاری، قرارداد بازسازی خانه را به‌صورت کاملاً رسمی به امضای طرفین برسانید تا از بروز مشکلات حقوقی پیشگیری شود.
 • اگر قصد دارید منزل خود را به‌صورت کامل بازسازی کنید بهتر است تا پایان عملیات، به همراه سایر اعضای خانواده خانه را تخلیه نموده و لوازم منزل را به‌صورت بسته‌بندی‌شده در یکی از اتاق‌ها قرار دهید.
 • پیش از شروع پروسه بازسازی خانه دقت داشته باشید که تا جایی که ممکن است مصالح و مواد باکیفیت و به‌روزتری خریداری نمایید.
 • اگر قصد دارید عملیات بازسازی منزل را خودتان انجام دهید بهتر از قبل از شروع هر کاری مطالعات و آگاهی‌های خود را در این زمینه افزایش دهید تا منزل شما دچار خسارات احتمالی نگردد.

خطو خاک

سخن پایانی

بازسازی منزل باعث تغییر در محیط زندگی و ایجاد تنوع در روحیه کلیه اعضای خانواده می‌شود. این روزها بازسازی منزل بسیار به‌صرفه‌تر از خرید خانه نو است. بازسازی خانه شامل مراحل مختلفی ازجمله تغییر در تیغه بندی دیوارها، کف سازی، اجرای سقف کاذب، تعویض درب‌ها و کمدها، تعویض و نوسازی کابینت‌های آشپزخانه، اجرای کاغذدیواری، تعویض پنجره‌ها، تعویض سیستم گرمایش و سرمایش، نوسازی تأسیسات و لوله‌کشی‌ها، رطوبت‌زدایی از دیوارهای منزل و بسیاری موارد دیگر است و شما می‌توانید با توجه به بودجه و نیازهایتان هر یک از این مراحل را در عملیات بازسازی منزل خود انجام دهید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *