خظو خاک

معرفی اجرای نما با سیمان سفید

اجرای نما با سیمان سفید – یکی از مهم‌ترین مراحل ساختمان‌سازی، طراحی یک نمای ظاهری زیبا و جذاب در قسمت ورودی ساختمان است. استفاده از سیمان سفید در نما‌های ساختمانی، از روش‌های نما کاری ارزان و مقرون به صرفه است. اجرای این سبک، نقش به سزایی در کاهش هزینه‌های ساختمان‌سازی دارد. سیمان سفید همانند سیمان خاکستری از آهک ساخته می‌شود. در هنگام پخت سیمان سفید، رنگ‌دانه‌های معدنی به آن اضافه شده تا رنگ آن سفید شود. در این مقاله، گروه معماری خط و خاک سعی دارد به آموزش نحوه اجرای نما با سیمان سفید و معرفی انواع سیمان بپردازد. برای اطلاع بیشتر تا پایان این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

انواع سیمان

به دلیل استفاده از سیمان در مصارف مختلف ساختمان‌سازی، انواع مختلفی از آن با توجه به کارکرد به بازار عرضه شده است. لازم است بدانید، شرایط آب و هوایی نیز در اجرای نما با سیمان سفید و انتخاب نوع سیمان تاثیر بسیاری دارد. سیمان‌ها به انواع مختلف سیمان پرتلند تقسیم می‌شوند. انواع سیمان شامل سیمان‌های سفید، پوزولانی، رنگی، نسوز و… است که اکنون هدف این مطلب، تنها معرفی سیمان سفید است.
قابل ذکر است، تهیه سیمان سفید از ساختن سیمان سیاه یا خاکستری پر هزینه‌تر است. بنابراین اجرای نما با سیمان سفید نیز از قیمت بالاتری برخوردار است. این بدان جهت است که در اجرای آن از پودر سنگ در ترکیبات ملات استفاده می‌شود. دقت داشته باشید از پودر سنگ، بیش از حد استفاده نکنید. زیرا استفاده زیاد از آن باعث ایجاد ترک در نما خواهد شد.

نحوه ساخت سیمان سفید

نحوه ساخت سیمان سفید

همانطور که می‌دانید، اولین قدم برای اجرای نما با سیمان سفید، ساخت سیمان سفید است. برای تهیه آن باید از نوعی خاک رس که دارای حداکثر ۸ درصد منیزیم و سولفات آهن است، استفاده شود. پخت آن نیز باید به وسیله‌ نوعی سوخت ویژه، انجام گیرد تا دوده ایجاد نکند. همچنین برای به وجود آمدن رنگ سفید ضروریست از پودر سنگ گچ سفید و خاک رس کائولینیت و فلدسپار‌دار استفاده شود.

زیرسازی اجرای نما با سیمان سفید

برای آماده‌سازی‌ زیرسازی اجرای نما با سیمان سفید باید به ایجاد سطحی صاف، کروم بندی‌های عمودی و افقی توجه ویژه شود. لازم است حد‌ فاصل بین کروم‌ها، با ملات ماسه و سیمان پر شود. به این صورت زیرسازی اولیه جهت اجرای نمای سازه ایجاد می‌گردد.

انواع نمای سیمانی

به طور کلی، نما‌های سیمانی دارای انواع گوناگونی از جمله نماهایی رومی، شیشه‌ای، کمچه‌ای، چکشی، کلنگی، تگری و شسته هستند که در روش اجرا، طرح نما و مصالح مورد استفاده با یکدیگر متفاوت هستند.

مزایای اجرای نما با سیمان سفید

اجرای نما با سیمان سفید دارای مزیت‌های بسیاری است. درست به دلیل این مزیت‌هاست که افراد به اجرای نمای سازه با سیمان سفید ترغیب می‌شوند. از مزایای نماسازی با سیمان سفید رنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. ارزان بودن اجرای آن
۲. پایین بودن هزینه نگهداری و مراقبت
۳. ساده و یکدست بودن ظاهر
۴. بدون هیچ گونه خطر فرو‌ریزی در هنگام بهره‌برداری سیمان
۵. ثبات رنگ در برابر نور و حرارت خورشید
۶. قابل رنگ‌آمیزی در هنگام بهره‌برداری سیمان

معایب اجرای نما با سیمان سفید

معایب اجرای نما با سیمان سفید

اجرای نمای سازه با سیمان سفید یکسری معایب دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. سنگین بودن و بالا بودن وزن به دلیل استفاده از سیمان
۲. ضعیف بودن به عنوان عایق در برابر گرمای هوا و رطوبت
۳. نا‌مناسب و نا‌کارآمد بودن در مناطق مرطوب و شرجی به‌خصوص جنوب کشور
۴. جذب هرگونه آلودگی و گرد و غبار و در نهایت تغییر رنگ آن از سفید به قهوه‌ای

ترک خوردن سیمان سفید

عوامل مختلفی از جمله انقباض، انبساط یا نشست ساختمان، پس از مدتی باعث ایجاد ترک بر روی سطح نمای سیمان سفید می‌شود. اگر سطوح نمای سیمان سفید بزرگ‌تر باشد، ترک‌ها روی آن بیش‌تر و واضح‌تر دیده می‌شوند. در نتیجه این امر، عوامل مختلفی برای جلوگیری از ایجاد ترک روی سیمان سفید وجود دارد که در حین اجرای کار‌های ساختمانی باید به آن توجه کرد. برای مثال به کار بردن رنگ‌های نانوی سفید روی نما پس از به عمل آوردن سیمان بسیار موثر است. زیرا این نوع رنگ‌ها از ترک خوردن اندود‌های سیمانی جلوگیری می‌کنند.

سیمان کاری دیوار حیاط

برای اجرای نما با سیمان سفید در دیوار حیاط لازم است، ابتدا زیرسازی سیمان انجام شود. (در قسمت‌های قبلی مقاله به آن اشاره شد.) پس از مراحل اولیه جهت سفید کردن رنگ دیوار‌ها، مرحله به عمل‌آوری سیمان انجام می‌شود. در نهایت یک لایه‌ ‌رویی ساده از سیمان سفید روی سیمان سیاه اجرا خواهد شد. دقت داشته باشید، تا ۳ یا ۴ روز پس از اجرا، دیوار را آبیاری کنید.

هزینه‌ اجرای نما با سیمان سفید

هزینه‌ اجرای نما با سیمان سفید

هزینه‌ اجرای نما با سیمان سفید در مقایسه با نما‌های دیگر مثل نماهای سنگی، سرامیکی، کامپوزیت و فلزی بسیار پایین‌تر است. البته متناسب با نوع فرم و طرح دلخواه مشتری، دستمزد کارگران متفاوت خواهد بود. لذا چنانچه نمای مد نظر پیچیده‌تر باشد، قطعا هزینه‌ بالاتری به همراه خواهد داشت.

سخن پایانی

تقریبا همه مردم می‌دانند که اجرای کار‌های ساختمانی نیازمند افراد متخصص در زمینه‌های مختلف ساختمانی است. گروه معماری خط و خاک همواره تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مشتریان و مخاطبان خود به‌کار می‌گیرد. تیم ما در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد. چرا که از اقدامات این گروه معرفی بهترین و کارآزموده‌ترین افراد در زمینه اجرای کار‌های ساختمانی است.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *