اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون داخلی هنر ویژه‌ای است که اگر بر اساس اصول و توجه به قوانین دکوراسیون صورت گیرد تأثیرات بسیار مثبتی بر روی فضای داخلی خانه و اعضای خانواده می‌گذارد. با تغییر دکوراسیون می‌توان فضاهای مختلف خانه را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نشان داد و یا می‌توان با استفاده از نورپردازی فضا را خلاقانه و منحصربه‌فرد نمود.

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم و اصلی در فضاهای مسکونی است که طراحی داخلی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. به‌طورمعمول افراد به‌خصوص خانم‌های ایرانی نسبت به چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزل خود حساسیت زیادی دارند. وجود میز نهارخوری، کابینت‌ها و دیگر تجهیزات آشپزخانه مانند یخچال، گاز و… طراحی محیط داخلی این بخش از خانه را از سایر بخش‌ها متفاوت می‌سازد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه با توجه به متراژ فضا و دیگر المان‌های اصلی صورت می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال ممکن است در یک واحد مسکونی بتوان آشپزخانه جزیره‌ای طراحی کرد و در خانه دیگر امکان ارائه چنین طرحی وجود نداشته باشد؛ بنابراین متراژ فضا و سبک طراحی دکوراسیون آشپزخانه با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند.

متریال ها و رنگ‌های مورداستفاده برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه بسیار متنوع هستند و هرکدام کاربرد و زیبایی‌های خاص خود را دارند. امروزه اکثر آشپزخانه‌ها به‌صورت اوپن طراحی می‌شوند و از بیشتر جاهای خانه کاملاً دیده می‌شوند، به همین دلیل زیبایی دکوراسیون آشپزخانه بسیار مهم است.

در ادامه این مطلب نکات مهمی را در رابطه با طراحی اصولی دکوراسیون آشپزخانه مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

خطو خاک

انتخاب کابینت مناسب

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه انتخاب کابینت مناسب است. برای انتخاب کابینت مناسب می‌بایست پیش از خرید جنس، رنگ و طرح اجرایی کابینت موردنظر خود را دقیقاً بررسی کنید. امروزه معروف‌ترین طراحان داخلی، در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده از کابینت‌هایی به رنگ‌های روشن و درخشان نظیر نارنجی، قرمز، زرد، سبز و… را پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا این رنگ‌های حس سرزندگی و شادابی را در محیط داخلی آشپزخانه منزل شما منعکس می‌کنند.

در مورد آشپزخانه‌های کوچک نیز کارشناسان معتقدند استفاده از رنگ‌های روشن مناسب‌تر است. رنگ‌های روشن باعث می‌شوند فضای آشپزخانه شما بزرگ‌تر و دل‌بازتر دیده شود. امروزه کابینت‌های چوبی بیشتر از سایر انواع کابینت موردتوجه افراد قرار می‌گیرند. چراکه این کابینت‌ها علاوه بر استحکام و کیفیت، تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ دارند.

نورپردازی و تهویه طبیعی و مصنوعی

یکی دیگر از فاکتورهای اساسی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مبحث نورپردازی است. به‌طورکلی ازنظر نورگیری فضای آشپزخانه در دسته فضاهای فرعی دسته‌بندی می‌شود. به عبارتی، وجود پنجره در آشپزخانه ضروری نیست و تعبیه یک نورگیر برای این فضا کافی است؛ اما اگر پنجره‌ای برای تهویه طبیعی و نورگیری در آشپزخانه تعبیه شود یک آپشن بسیار مثبت برای این فضا تلقی خواهد شد. نکته بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید این است که هرگز اجاق‌گاز را در نزدیکی پنجره و یا جریان مستقیم هوا قرار ندهید.

سینک ظرف‌شویی یکی از بهترین عناصر برای قرارگیری در نزدیکی پنجره آشپزخانه است؛ زیرا جریان مستقیم هوا موجب خشک شدن فضای مرطوب سینک ظرف‌شویی خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین المان‌ها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده از تهویه مصنوعی است به‌طوری‌که حتی در صورت وجود پنجره و تهویه طبیعی، وجود تهویه مصنوعی برای تمامی آشپزخانه‌های لازم و ضروری می‌باشد.

خطو خاک

تلفیق رنگ‌ها و سبک‌های مختلف در دکوراسیون آشپزخانه

یکی از جدیدترین طرح‌های دکوراسیون آشپزخانه، تلفیق سبک‌های مختلف و ایجاد هماهنگی بین عناصر مختلف آن‌هاست. برای این کار لازم است در انتخاب رنگ‌ها بسیار دقت کنید و با استفاده از ایده‌های خلاقانه دکوراسیون آشپزخانه منزل خود را زیبا، متفاوت و جذاب سازید.

رعایت ایمنی در چیدمان وسایل آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه رعایت نکات ایمنی از قوانین بسیار مهم و ضروری محسوب می‌شود. همان‌طور که پیش از گفتیم قرار دادن گاز در کنار یا زیر پنجره می‌تواند موجب آتش‌سوزی یا نشت گاز و بروز خسارات جبران‌ناپذیر شود. نکته بسیار مهم دیگر قرار نداشتن هیچ‌گونه سیم برق در نزدیکی اجاق‌گاز است. رعایت این اصول و نکات ایمنی بر زیبایی دکوراسیون آشپزخانه منزل شما ارجحیت دارد و باید به‌دقت رعایت شوند.

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون آشپزخانه

یکی دیگر از روش‌های خلاقانه و منحصربه‌فرد در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، استفاده از گیاهان در محیط داخلی آشپزخانه است. استفاده از گل و گیاهان تزیینی در دکوراسیون آشپزخانه علاوه بر زیبایی و آرامش، موجب تهویه طبیعی و پاک‌سازی فضای داخلی آشپزخانه خواهد شد؛ بنابراین در هنگام چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزل خود استفاده از گل‌ها و گیاهان تزیینی را فراموش نکنید.

همان طور که می دانید اتاق نشیمن نیز یکی از بخش‌های اصلی خانه است اگر دکوراسیون داخلی و چیدمان اصولی این بخش از خانه برای شما هم مهم است، مقاله نکات کلیدی در رابطه با دکوراسیون اتاق نشیمن را نیز مطالعه بفرمایید .

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *