بالکن

وجود بالکن در یک واحد مسکونی علاوه بر افزایش ارزش ساختمان، به آسایش و رفاه ساکنین نیز کمک شایانی می‌کند. طراحی و چیدمان بالکن تأثیر مثبتی بر نمای سختمان می‌گذارد و به عابرین پیاده نیز انرژی خوبی می‌دهد. اگر ازجمله افرادی هستید که به فضای بالکن مانند سایر فضاهای خانه اهمیت می‌دهید، بهتر است با چند ایده خلاقانه آشنا شوید.

عناصر مؤثر در بالکن

برخی فاکتورها همچون نوع کف‌پوش، دیوارهای تراس، مبلمان آن و همچنین نحوه نورپردازی در کیفیت تراس و زیبایی آن تأثیر چشمگیری دارند. ازاین‌رو لازم است در وهله اول موردتوجه قرار بگیرند. تفاوتی ندارد تراس شما کوچک است یا بزرگ! در هر دو حالت می‌بایست در انتخاب این چند فاکتور توجه کافی داشته باشید.

  1. کف‌پوش تراس

برای انتخاب کف‌پوش بالکن دست شما کاملاً باز است. کف‌پوش ترموود، چمن مصنوعی و یا در حالت ساده‌تر سرامیک، از انواع مختلف پوشش‌دهنده‌های کف هستند. اگر بودجه کافی دارید و فضای بالکن شما به‌اندازه کافی بزرگ است، از چمن مصنوعی برای دیزاین بهتر و مؤثرتر استفاده کنید.

  1. نورپردازی بالکن

برای اینکه بتوانید در هنگام تاریکی نیز از فضای دنج تراس بهره ببرید لازم است منابع نوری آن را به‌خوبی تأمین کنید. اگر تصمیم دارید تراس خود را به‌خوبی در معرض دید قرار دهید، لازم است از چراغ‌های زینتی و دکوری نیز استفاده کنید.

  1. دیوار تراس

برای طراحی و چیدمان دیوارها، لازم است قوه تخیل و ایده پردازی خود را به کار بگیرید. ایده‌های بسیار متنوعی برای پوشش دیوار بالکن وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید با پوشش گیاهی یک دیوار سبز ایجاد کنید. امکان نصب شلف، قفسه و حتی کتابخانه نیز وجود دارد.

  1. سقف بالکن

سقف تراس محل نصب چراغ‌های سقفی هستند؛ اما می‌توانند کارکرد بهتری نیز داشته باشند. برای مثال می‌توان از سقف برای آویز کردن گلدان‌ها استفاده کنید. این تکنیک برای تراس‌های کوچک و نقلی مؤثر عمل می‌کند و فضای تراس را برای قرار دادن سایر اقلام باز نگه می‌دارد. همچنین جلوه‌ای خاص و بسیار خوشایند ایجاد می‌کند.

خطو خاک

طراحی و چیدمان بالکن

برخی از بالکن‌ها فضای خوب و قابل قبولی برای چیدمان و طراحی ارائه می‌دهند. این در حالیست که برخی دیگر دست شما را برای هرگونه چیدمان می‌بندند. تفاوتی ندارد تراس شما دقیقاً چه ابعادی دارد. شما می‌توانید فضای آن را به دکوراسیون حاکم در فضای خانه نزدیک کنید. پس دید خود را عوض کنید و ابعاد کوچک بالکن را به بهانه‌ای برای به‌هم‌ریختگی و نامنظمی آن تبدیل نکنید.

  • از متریال شیشه کمک بگیرید

برای اینکه بتوانید یک دکوراسیون مدرن و جذاب خلق کنید، لازم است از متریال شیشه برای پوشش فضای تراس استفاده کنید. جایگزینی جان‌پناه بتنی و نرده‌ها با شیشه‌های شفاف نه‌تنها دکوراسیون بالکن را زیباتر می‌کند، بلکه فضایی روشن و چشم‌نواز ایجاد می‌کند. چراکه شیشه‌ها نور بیشتری از خود عبور داده و مانع تبادل هوا نیز نمی‌شوند.

  • گیاهان سبز را به تراس دعوت کنید

حضور گیاهان سبز در هر فضایی شادی و نشاط آن را افزایش می‌دهد. بالکن بهترین فضا برای پرورش گیاهان و نگهداری از آنان است. با اضافه کردن گیاهان محبوب به فضای تراس علاوه بر بهبود جلوه تراس به افزایش حس آرامش و سرزندگی کمک کرده‌اید. البته برای اینکه می‌بایست به زهکشی گلدان‌ها دقت داشته باشید و برای گیاهان یک فضای مشخص اختصاص دهید.

  • از معجزه رنگ کمک بگیرید

برای اینکه فضای بالکن را مملو از انرژی مثبت کنید، لازم است حس و حال آن را تغییر دهید. از رنگ‌های شاد و پرانرژی دعوت کنید تا محیط بالکن را گرم و صمیمی کنند. استفاده از رنگ علاوه بر اینکه هزینه کمی‌ دارد، نتایج شگرفی خلق می‌کند. زرد، نارنجی و سبز بهترین رنگ برای پوشش دیوارهای تراس هستند.

خطو خاک

سخن پایانی

بالکن بخشی از دکوراسیون داخلی منزل به شمار می‌آید. پس در دکور و چیدمان آن کوتاهی نکنید. برای چیدمان بالکن خانه وقت بگذارید تا بتوانید بهترین و بیشترین استفاده را از آن ببرید. برای این کار لازم است سقف، کف، دیوار و حتی نورپردازی تراس را موردتوجه قرار دهید. ایده‌های مختلفی برای دکور کردن تراس وجود دارد که هر یک با توجه به ابعاد فضا به کار می‌روند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *