خظو خاک

ایده‌های جذاب برای خانه دوبلکس ویلایی

خانه دوبلکس ویلایی – همه ما می‌دانیم که یک خانه مکانی امن برای زندگی و استراحت کردن است. یک خانه زیبا باعث آرامش افراد آن می‌شود. امروزه خانه‌ها بر اساس طرح‌ها و ایده‌های مختلف، توسط معماران و سازندگان، طراحی و ساخته می‌شوند. برخی از این خانه‌ها ویلایی، برخی به صورت دوبلکس و اکثر آنها آپارتمانی هستند. از میان مدل‌های متنوع خانه، این خانه دوبلکس ویلایی است بسیار متفاوت و رویایی نمایان می‌شود و زیبایی خاص و حیرت انگیزی دارد. افرادی که از ذوق و قریحه برخوردارند و به زیبایی و مدرن بودن محل زندگی خود اهمیت می‌دهند، خانه‌های خود را به این سبک و به این شکل می‌سازند. برای اینکه بدانید برای داشتن یه خانه دوبلکس ویلایی چه کارهایی باید انجام دهید و همچنین برای طراحی ساختمان و اجرای کارهای ساختمانی در آن، با گروه معماری خط و خاک همراه باشید.

خانه دوبلکس چیست؟

خانه‌های دوبلکس ممکن است دیوار به دیوار یکدیگر یا در بالای یکدیگر ساخته شوند. در واقع این نوع خانه‌ها یک خانه محسوب می‌شوند و به عنوان دو مکان مجزا به شمار نمی‌آیند. در واقع خانه دوبلکس، خانه‌ای دو طبقه است که معمولا طبقه اول شامل نشیمن، آشپزخانه، توالت، حمام و طبقه دوم مربوط به اتاق خواب و سرویس بهداشتی است و در بخش نشیمن، یک راه پله مشترک برای دسترسی بین دو طبقه وجود دارد.
به عبارتی دیگر اگر با طراحی یک پلکان داخلی در ساختمان دو طبقه به یکدیگر راه یابند، این خانه را دوبلکس می‌نامیم. در واقع این دو طبقه، با هم یک واحد مسکونی محسوب می‌شود. بنابراین صاحب‌خانه، فضای کافی برای چیدمان مبلمان و هر نوع دکوراسیون داخلی دارد. از مزیت‌های خانه دوبلکس این است که شما یک خانه دارید اما به اندازه دو خانه فضای کافی در اختیار خواهید داشت. البته باید خاطر نشان کرد که قیمت یک خانه دوبلکس از یک خانه معمولی بیشتر است زیرا طراحی آن، هم از نظر ساختار و هم داشتن معماری خاص به طور کامل متفاوت است.

نمای خانه دوبلکس

نمای خانه دوبلکس

به طور کلی نمای ساختمان‌ها به دو صورت کلی مدرن و کلاسیک ساخته می‌شوند. که سبک مدرن طرفدار سادگی و کاربردی بودن فضاست و تنها بر استفاده از وسایل ضروری تاکید دارد و از دیوارها و سقف‌های تزیینی استفاده نمی‌شود. اما در طراحی ساختمان به سبک کلاسیک، برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، از المان‌های کلاسیک و عناصر دکوراتیو نیز استفاده می‌شود.
خانه‌های دوبلکس مدرن مقرون به صرفه‌تر هستند زیرا هزینه ساخت و طراحی آنها کمتر است. از ویژگی‌هایی که در خانه‌های دوبلکس مدرن مورد توجه است، بهره‌گیری از تعادل هارمونی رنگ‌های گرم و رنگ سرد در کنار یکدیگر می‌باشد. استفاده از رنگ بندی قهوه‌ای و سفید باعث نظم و خلوت نگه داشتن دکوراسیون داخلی منزل می‌شود. یکی از مهمترین مسائل در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان‌های کلاسیک، طراحی سقف است. در این میان، سقف کناف گزینه مناسبی برای این منظور است.

انواع خانه دوبلکس

سه مدل خانه دوبلکس وجود دارد که توسط طراحان و معمارانی که در اجرای کارهای ساختمانی فعالیت می‌کنند، طراحی شده و در اختیار صاحب‌خانه قرار می‌گیرد.

خانه دوبلکس استاندارد

خانه دوبلکس استاندارد

این نوع خانه‌ را عمدتا در آخرین طبقات از ساختمان‌های بلند طراحی می‌کنند که دارای متراژ کمی نسبت به دیگر خانه‌های دوبلکس است. به همین جهت فضای کوچکتری نیز دارد.

خانه دوبلکس زیر شیروانی

خانه‌هایی که طبقه دوم آنها به صورت زیر شیروانی ساخته می‌شود، خانه دوبلکس زیر شیروانی نام دارند. طبقه دوم این خانه‎‌ها خود یک فضای مستقل را شامل می‌شوند که گاهی نیز در آن بالکن در آن قرار گرفته شده است.

خانه دوبلکس معکوس

این خانه‌ها را در پایین‌ترین طبقه ساختمان می‌سازند که امکان دسترسی به فضاهایی از قبیل پاسیو، حیاط و یا حیاط خلوت را مهیا می‌کند.

اصول طراحی خانه دوبلکس ویلایی

اصول طراحی خانه دوبلکس ویلایی

طراحی خانه‌های دوبلکس ویلایی اصول ثابتی دارد که اکثر طراحان به آنها مسلط هستند. اما اگر می‌خواهید ویلای مدرن دوبلکسی داشته باشید که آرامش‌بخش و ایده‌آل باشد، باید نکات بسیار جزئی و مهم در طراحی ویلا را رعایت کنید. با انجام این اصول، خانه دوبلکس ویلایی شما یک طراحی فوق‌العاده خواهد داشت.

۱.در طراحی ویلای دوبلکس جهت‌ها را جدی بگیرید

بهترین مکان برای طراحی ویلای دوبلکس، شمالی‌ترین قسمت زمین است. اصلی‌ترین دلیل برای این نوع طراحی، نور و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. همچنین طراحی داخلی ویلا و نمای ویلای دوبلکس نیز به مراتب زیباتر و بهتر خواهد شد. همانطور که می‌دانید خورشید از سمت مشرق طلوع و در طول روز، متمایل به جنوب و از سمت مغرب، غروب می‌کند. اگر خانه دوبلکس ویلایی مطابق این حرکت خورشید طراحی شود، نور بهتری دریافت و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و ویلای شما رو به خورشید خواهد بود.

۲.سایبان‌های شمالی و جنوبی در نمای ویلای دوبلکس

نور خورشید در ساعت‌های میانه روز ممکن است باعث آزار ساکنین باشد. به همین دلیل باید اندازه سایبان‌ پنجره‌های قسمت شمالی و جنوبی رو با دقت انتخاب کرد. در قسمت جنوبی، سایبان باید بلندتر و در قسمت شمالی باید کوتاه‌تر باشد تا در زمستان بتوانید از انرژی خورشیدی نهایت استفاده را بکنید.

۳.تفاوت آپارتمان با ویلای دوبلکس

اندازه فضاها و ارتفاع سقف در طراحی ویلای دوبلکس با یک آپارتمان تفاوت زیادی دارد. همچنین آپارتمان‌ها دارای محدودیت زیادی برای دریافت نور خورشید هستند که ویلای دوبلکس این محدودیت را ندارد. بنابراین نباید طراحی آپارتمان و دوبلکس ویلایی مانند هم باشد.

۴.اندازه فضاها در طراحی دوبلکس ویلایی

یکی از مزیت‌های طراحی ویلای مدرن دوبلکس، طراحی اندازه فضاها، به دلخواه است. به همین خاطر طراحی داخلی این نوع خانه، اهمیت زیادی دارد که باید مطابق استانداردهای اعضای خانواده و سبک زندگی آنها باشد.

۵.استفاده از دیوار شیشه‌ای در دوبلکس ویلایی

بهتر است در قسمت‌هایی که در معرض نورخورشید است، از دیوار شیشه‌ای برای طراحی ویلای مدرن دوبلکس استفاده کنید. البته باید به شرایط آب و هوایی منطقه خود دقت کنید. به طور مثال در جهت جنوبی ویلا، به کاربردن دیوار شیشه‌ای، زیبایی خاصی به خانه می‌بخشد.

۶.محل جانمایی پله‌ها

بسیاری از مردم خانه‌های دوبلکس را به خاطر راه‌پله‌های زیبایش دوست دارند. مهمترین نکته در طراحی خانه دوبلکس ویلایی طراحی راه‌پله می‌باشد. در طراحی پله باید دقت شود که پله‌ها جلوی نور را نگیرند، فضاهای اصلی را اشغال نکنند و امکان دسترسی از پایین و بالای پله به قسمت‌های مختلف وجود داشته ‌باشد. راه‌پله ‌های مارپیچ شیشه‌ای یکی از انواع راه‌پله است که افراد کمی از آن استفاده می‌کنند. راه‌پله‌های چوبی نیز در ساخت پله‌های گرد به‌کار می‌روند.

۷.مناسب‌ترین ارتفاع در یک خانه دوبلکس

اگر ارتفاع سقف نامناسب باشد، بهترین طراحی هم زیبایی خود را از دست می‌دهد. هیچ‌وقت در ارتفاع سقف خانه ویلایی دوبلکس خساست به خرج ندهید و تا جایی که قوانین اجازه می‌دهد، آن را افزایش دهید.

۸.سادگی در طراحی

به هیچ وجه از طرح‌های شلوغ و مختلف معماری استفاده نکنید. زیرا محیط خانه را خسته‌کننده می‌کند و آرامش ذهنی را به هم می‌ریزد.

سخن پایانی

انسان‌ها از لحظه تولد در خانه‌ای زندگی می‌کنند که مکان آرامش و امنیت آنها است. هرچه این خانه زیباتر و دلنشین‌تر باشد، اوقات خوش و بهتری برای اعضای آن خانه رقم می‌زند. از میان تنوع زیادی که در طراخحی خانه‌ها وجود دارد، خانه دوبلکس ویلایی جز منحصر به فردترین‌هاست که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. ما در گروه معماری خط و خاک می‌خواهیم با طراحی ساختمان و اجرای کارهای ساختمانی این لحظه‌های ناب را به شما هدیه دهیم. امید است که شما هم در این امر با انتخاب گروه معماری خط و خاک، ما را یاری دهید.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *