خانه دوبلکس چیست؟

برخی ایرانیان و حتی مردم سراسر دنیا در خانه های دوبلکس زندگی می‌کنند. شاید بتوان گفت خانه های لاکچری با معماری خاص. خانه دوبلکس همانطور که از نام آن پیداست، دو طبقه است. ولی نمی‌توان گفت دو خانه‌ی مجزا از هم. معمولا در طبقه‌ی بالای خانه دوبلکس اتاق خواب قرار دارد. و شما از داخل خانه و با طی کردن پله‌ها، به طبقه‌ی بالا می‌روید.

خانه دوبلکس چیست؟

بسیاری از افراد، علاقه مند به داشتن خانه دوبلکس هستند. چون هم زیباست و هم می‌توانید برای خود فضایی خصوصی در خارج از پذیرایی داشته باشید. ولی چنین خانه هایی معمولا بزرگ هستند و در متراژ تقریبا بالایی ساخته می‌شوند. ولی گاها دیده شده است که در زمین های با متراژ کم نیز، برخی افراد چنین خانه هایی می‌سازند. زیرا تعبیه اتاق خواب‌ها در داخل خانه و یا محل پذیرایی امکان پذیر نیست. چون متراژ کم است. و برخی افراد به دلیل کوچک بودن زمین، سعی در ساخت خانه های دوبلکس دارند. معمولا در خانه های دوبلکس، آشپزخانه و سرویس بهداشتی و اتاق پذیرایی در طبقه‌ی پایین واتاق خواب‌ها در طبقه‌ی بالا قرار دارند. در برخی خانه های دوبلکس سرویس بهداشتی و حمام جداگانه‌ای برای طبقه‌ی بالا ساخته می‌شود.

خطو خاک

خانه دوبلکس ویلایی

اگر قصد خرید ویلا در شمال و یا در هرجایی دیگر از ایران را دارید، می‌توانید خانه‌ی ویلایی با طراحی دوبلکس را خریداری کنید. برخی ویلاهای شمال و دیگر مناطق ایران به شکل خانه دوبلکس ساخته می‌شود.

خانه دوبلکس یا به عبارتی خانه های دوبلکس معمولا جزء دسته‌ی خانه های ویلایی طبقه بندی می‌شوند. شاید کمتر دیده باشید که خانه دوبلکس آپارتمانی هم وجود داشته باشد. به عبارتی چند واحد خانه دوبلکسی در یک ساختمان؛ که شاید در برخی از آپارتمان های مناطق خاصی از تهران، بتوانید این خانه‌ها را ببینید. خانه دوبلکس بسیار گران‌تر از خانه های کوچک آپارتمانی هستند.

همچنین بخوانید : نکات مهم در چیدمان خانه چیست ؟

خانه دوبلکس ویلایی عمدتا یا دارای حیاط هستند و یا حیاطی ندارند. با زیبا سازی فضای حیاط خانه و طراحی خانه دوبلکس می‌توانید در یکی از بهترین نوع از خانه های خاص، زندگی کنید. ولی اگر در زمینی با متراژ مثلا ۸۰ متر بخواهید خانه‌ی دوبلکس بسازید، طبیعتا فقط می‌توانید پارکینگ داشته باشید.

خطو خاک

خانه دوبلکس ایرانی

در خانه های دوبلکس ایرانی کیفیت نور بسیار بالاست. معمولا چون پذیرایی در مرکز خانه قرار دارد و اتاق خواب‌ها در طبقه‌ای بالاتر، بنابراین پنجره‌ها کاملا به اتاق‌ها و هال و پذیذایی مشرف می‌باشند و کاملا اتاق‌ها با نور طبیعی، روشن می‌شوند. معمولا در خانه های آپارتمانی یا پنجره‌ها در آشپزخانه است و یا یکی از اتاق خواب‌ها پنجره ندارد، یا هال و پذیرایی پنجره ندارد و در حالت کلی ممکن است نور خانه کم باشد. ولی در خانه دوبلکس به جهت پنجره های در هر مکان جدا، خانه به خوبی با نور تغذیه می‌شود.

همچنین بخوانید : چگونه یک دکوراسیون روستیک طراحی کنیم؟

معایب خانه دوبلکس

به همان نسبت که خانه های دوبلکس هم وسیع هستند، هم نور کافی دارند و هم بزرگ هستند، ممکن است دارای معایبی هم باشند.

  • به لحاظ مصرف انرژی این خانه‌ها نیاز به سیستم گرمایشی و سرمایشی جداگانه دارند. مثلا شما باید هم طبقه‌ی بالا و هم طبقه‌ی پایین را از این جهات، تامین انرژی کنید و طبیعتا باید هزینه های بیشتری برای بهای قبوض بپردازید. هر چه خانه بزرگتر باشد، مصرف انرژی آن بیشترمی‌شود.
  • برای خانواده هایی که فرزندان کوچکی دارند، این خانه‌ها ممکن است برای آن‌ها مناسب نباشد. زیرا کنترل و نظارت والدین بر فرزندان کمتر می‌شود. به دلیل اینکه اتاق بچه‌ها در طبقه‌ی بالا قرار دارد و والدین نمی‌توانند بر بچه های کوچک خود نظارت کافی و لازم را داشته باشند.
  • از دیگر معایب این منازل می‌توان به پله های آن برای سالمندان اشاره کرد. افرادی که در سنین بالا قرار دارند و نمی‌توانند زیاد از پله‌ها تردد کنند، برای آن‌ها خانه دوبلکس مناسب نمی‌باشد. هم به لحاظ نظافت و هم به لحاظ تردد این گونه خانه‌ها برای سالمندان و کسانی که نمی‌توانند زیاد حرکت کنند، مناسب نمی‌باشد.

خطو خاک

سخن پایانی

خانه دوبلکس خود را می‌توانید با بروز‌ترین معماری روز دنیا ساخته و طراحی کنید. و می‌توانید در دکوراسیون داخلی خانه‌ی خود، از ناب‌ترین ترفند‌ها و ایده های دکوراسیون استفاده کنید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *