محاسبه هزینه های کارهای ساختمانی

امروزه در ساخت یا بازسازی ساختمان‌های مسکونی و اداری، رعایت برخی اصول و استانداردها لازم و ضروری است و نکات مهمی از قبیل استحکام ساختمان در برابر زلزله، سیل یا آتش‌سوزی دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشند. ازاین‌رو بازسازی و ایجاد تغییرات در ساختمان نیازمند استفاده از دانش مهندسی معماری و مشورت با افراد متخصص و باتجربه در ساختمان‌سازی است.

شرک خط و خاک یک شرکت معتبر و پیشرو در صنعت ساختمان‌سازی است که با همکاری مهندسان، استادکاران، مشاوران و کارشناسان ارشد خود توانسته است پروژه‌های ساختمانی منحصربه‌فردی از ابتدا تا انتها مدیریت کرده و با موفقیت به اتمام برساند.

 ما در شرکت خط خاک خدمات متنوعی را به مخاطبان عزیز ارائه می‌دهیم و شما می‌توانید تمام مراحل پروژه‌های ساختمانی خود را به تیم حرفه‌ای و مجرب ما در شرکت خط و خاک بسپارید. برخی از خدمات شرکت خط خاک شامل طراحی ساختمان، نوسازی و بازسازی ساختمان، نظارت، مدیریت و اجرای کارهای ساختمانی، محاسبه هزینه‌های ساخت‌وساز، مشاوره و مجری کارهای ساختمانی، طراحی و ساخت ویلا، باغ، روف گاردن و…

محاسبه هزینه کارهای ساختمانی

طراحی ساختمان با استفاده از روش‌های اصولی و بازسازی و ساختمان‌سازی نیز همچون دیگر حرفه‌های هزینه‌های مختلفی را در برمی‌گیرد که این هزینه‌ها بسته به نوع پروژه و شرایط موجود متفاوت می‌باشند. برای محاسبه هزینه کارهای ساختمانی باید قیمت خرید مصالح، دستمزدهای مختلف و بسیاری موارد دیگر را در نظر بگیرید. ازجمله عوامل مهم در تعیین و محاسبه هزینه کارهای ساختمانی عبارت‌اند از:

برای محاسبه هزینه کارهای ساختمانی به‌صورت دقیق‌تر، باید بخشی از هزینه‌های ساخت‌وساز را به طراحی نقشه ساختمان و معماری سازه اختصاص دهید. هزینه این بخش نسبت به سایر بخش‌ها کمتر است اما می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی هزینه‌های کلی و تمام‌شده ساختمان بگذارد و قیمت فروش هر واحد را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 

بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که دقت در طراحی اصولی ساختمان یکی از مهم‌ترین اصول در به سود رساندن پروژه‌های ساختمانی است.

درواقع می‌توان گفت طراحی بهینه و اصولی ساختمان می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه مصالح ساختمانی (مانند میل‌گرد، بتن و آهن‌آلات) باعث صرفه‌جویی در هزینه دستمزد کارگران شود. پس در محاسبه هزینه کارهای ساختمانی به بخش طراحی سازه اهمیت زیادی دهید؛ زیرا با صرف کمی هزینه بیشتر در این بخش، می‌توانید به طرز قابل‌توجهی میزان هزینه‌های اضافی و غیرضروری را کاهش دهید.

محاسبه هزینه مصالح موردنیاز ساختمان

برای محاسبه هزینه کارهای ساختمانی لازم است پس از تدارکات اولیه، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌ها را به خرید مواد و مصالح موردنیاز ساختمان‌سازی اختصاص دهید. برای محاسبه هزینه مصالح ابتدا باید نوع اسکلت ساختمان موردنظر را مشخص نمایید. همچنین شما نیاز دارید هزینه‌هایی را برای خرید انواع آهن‌آلات مانند ورق‌های گالوانیزه که از کارآمدترین محصولات در ساختمان‌سازی هستند، در نظر بگیرید.

برای محاسبه مقدار مصالح موردنیاز در ساخت‌وساز لازم است به اصول و نکات مهمی اهمیت داده و بر اساس آن‌ها و حدودی که مهندس ناظر ساختمان مشخص می‌کند، اقدام به خرید مصالح نمایید. نکات مهم برای محاسبه هزینه کارهای ساختمانی و خرید مصالح شامل موارد زیر است:

ارتفاع طبقات ساختمان

طبیعتاً هر چه ارتفاع طبقات ساختمان بیشتر شود وزن کلی آن بیشتر شده و به مصالح بیشتری نیاز خواهد داشت.

نوع کاربری سازه

به‌طورکلی محاسبه هزینه کارهای ساختمانی بر اساس نوع کاربری ساختمان و میزان رفت‌وآمد در آن مشخص می‌شود. کارفرمایان و مهندسان ناظر با توجه به نوع کاربری که ساختمان دارد نوع و میزان مصالح موردنیاز را برآورد می‌کنند. به‌عنوان‌مثال نوع و میزان مصالحی که برای ساخت یک مدرسه یا بیمارستان استفاده می‌شود، با نوع و میزان مصالح ساخت یک ساختمان مسکونی تفاوت دارد.

موقعیت مکانی ساختمان

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در محاسبه هزینه کارهای ساختمانی، موقعیت مکانی آب و هوایی ساختمان است. بررسی موقعیت آب و هوایی مانند میزان بارش باران و برف و یا کولاک و همچنین بررسی موقعیت مکانی مانند منطق زلزله‌خیز یا نزدیک بستر رودخانه، تأثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع اسکلت سازه و مصالح موردنیاز برای ساخت‌وساز دارد.

بررسی فاصله دهانه ستون‌ها طبق نقشه ساختمان

یکی از روش‌های نوین مهندسان برای ایجاد فضایی بهتر در ساختمان، حذف برخی از فاصله‌های محور به محور ستون‌ها می‌باشد. این کار باعث افزایش وزن ساختمان شده و درنتیجه مصالح بیشتری برای ساخت‌وساز موردنیاز است.

تعیین مصالح موردنیاز

تعیین مصالح موردنیاز ساختمان‌سازی باید مطابق با آخرین آیین‌نامه‌های ساختمانی انجام شود.

انتخاب سقف مناسب

در مبحث ساختمان‌سازی، سقف جزئی از سیستم‌های باربری ثقلی محسوب می‌شود. این سیستم‌ها دارای انواع گوناگونی مانند سقف‌های طاق ضربی، تیرچه و بلوک (دال بتنی یک‌طرفه)، دال بتنی دوطرفه، سقف‌های کامپوزیت، سقف‌های مرکب و… است.

انتخاب سقف بر اساس نوع کاربری ساختمان و عوامل دیگری انجام می‌شود؛ مثلاً استفاده از سقف‌های کامپوزیت با تیرهای فرعی، هزینه بیشتری نسبت به استفاده از سقف تیرچه و بلوک دارد. یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب سقف مناسب، میزان ارتفاع طبقات ساختمان است. هر چه ارتفاع طبقات یک ساختمان بیشتر باشد، میزان استحکام سقف‌های زیرین از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

سخن پایانی

در پایان می‌توان نتیجه‌گیری کرد که محاسبه هزینه کارهای ساختمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد و می‌تواند با توجه به نوع کاربری و موقعیت مکانی انواع ساختمان‌ها، تغییر کند. به همین دلیل برای محاسبه دقیق‌تر هزینه‌های ساخت یا بازسازی ساختمان توصیه می‌کنم با مشاوران و کارشناسان ما در شرکت خط و خاک تماس بگیرید و با استفاده از دانش و تجربه آن‌ها مراحل ساخت یا بازسازی ساختمان خود را با اطمینان خاطر بیشتری پشت سر بگذارید.

ما در شرکت خط و خاک علاوه بر مشاوره معماری و محاسبه هزینه کارهای ساختمانی، خدمات متنوع دیگری نظیر طراحی و ساخت ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی نمای ساختمان، نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی، طراحی ویلا و باغ، طراحی روف گاردن، خدمات بازسازی و نوسازی و…را به مشتریان عزیز خود ارائه می‌دهیم.

همین امروز با کارشناسان حرفه‌ای و مجرب ما در شرکت خط و خاک تماس بگیرید.