نظارت بر کارهای ساختمانی

پیشرفت تکنولوژی و به‌کارگیری روش‌های نوین ساختمان‌سازی باعث شده است که اجرای پروژه‌های ساختمانی به فرایندی پیچیده و تخصصی تبدیل شود. امروزه در ساخت پروژه‌های عمرانی افراد زیادی دخیل هستند. افرادی مانند کارفرما، پیمانکار، مهندسان و غیره که در راستای دستیابی به هدفی مشخص با یکدیگر همکاری کرده و مراحل اجرای پروژه را طبق اصولی از پیش تعیین‌شده به انجام می‌رسانند.

شرکت خط و خاک با استفاده از جدیدترین متدها و استراتژی‌های معماری و با بهره‌مندی از تیم مهندسان و مشاوران مجرب و باتجربه، آماده است تا نظارت بر پروژه‌های ساختمانی و عمرانی شما عزیزان را در تمام نقاط ایران، به عهده بگیرد. خدمات نظارت بر کارهای ساختمانی شرکت خط و خاک شامل مدیریت و هماهنگی کارکنان اجرایی، نظارت بر روی اجرای الزامات و دستورالعمل‌ها، نظارت بر رعایت استانداردهای مهندسی، مشاوره و مدیریت طرح، محاسبه هزینه‌ها، انجام بازرسی‌های ساخت پروژه، خدمات فنی و مهندسی و… است.

نظارت بر کارهای ساختمانی به چه صورت است؟

نظارت بر کارهای ساختمانی شامل مجموعه خدماتی است که توسط مهندس ناظر ساختمان برای حصول اطمینان از انطباق عملیات ساختمانی و تأسیساتی با مشخصات مندرج در پروانه ساختمان، نقشه و طرح‌ها، محاسبات مالی و مشخصات فنی ساختمان و بر اساس استانداردها و مقررات مربوط با ساختمان‌سازی، اصول مهندسی و رعایت ضوابط ایمنی و حفاظت از کارگاه ساختمان صورت می‌گیرد.

درواقع پس از شروع ساخت‌وساز، مهندس ناظر وظیفه دارد که روزانه به محل کار مراجعه کرده و از انجام صحیح و اصولی مراحل پروژه اطمینان حاصل کند و راه‌حل‌ها و مشکلات احتمالی را به کارفرما گزارش دهد.

نظارت بر کارهای ساختمانی تأثیر بسیار زیادی بر پیشرفت روزانه پروژه‌های ساختمانی دارد و به شما کمک می‌کند مشکلات و مسائل پیش رو را زودتر شناسایی کرده و اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن‌ها انجام دهید.

مهندس ناظر ساختمان کیست؟

ناظر ساختمان کسی است که مسئولیت نظارت بر کارهای ساختمانی بر عهده اوست و به‌عنوان سرپرست ساخت‌وساز و یا مهندس مقیم کارگاه تعیین می‌گردد تا از پیشروی پروژه بر طبق اصول و برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌شده اطمینان حاصل کند.

به عبارتی مهندس ناظر ساختمان کسی است که از دانش تخصصی معماری و اصول ساخت‌وساز ساختمان آگاهی دارد و دارای صلاحیت نظارت بر کارهای ساختمانی و پروژه‌های عمرانی می‌باشد. مهندس ناظر باید دارای حداقل مدرک تحصیلی لیسانس مهندسی عمران و یا یک رشته مرتبط با نظارت بر کارهای ساختمانی باشد. البته لازم است بدانید که تجربه نیز نقش بسیار مهمی در کارهای نظارتی و عمرانی دارد و مهندس ناظر باید علاوه بر تخصص و مهارت، دارای تجربه کافی نیز باشد.

برخی از وظایف مهندس ناظر ساختمان به شرح زیر است:

ویژگی‌های مهندس ناظر ساختمان

مهندس ناظر ساختمان باید با مشخصات و نکات مرتبط با ساختمان‌سازی مانند متریال ها و زیرساخت‌های منطقه موردنظر آشنا باشد؛ زیرا اگر فرایند نظارت بر کارهای ساختمانی به‌درستی انجام نشود هم برای عموم مردم و هم محیط‌زیست خطرآفرین خواهد بود. ازاین‌رو یک مهندس ناظر ساختمان باید از دانش و تجربه بالای مهندسی ساختمان برخوردار باشد.

همچنین توانایی بالا در نقشه‌خوانی و تجزیه‌وتحلیل طرح‌های ساختمانی از دیگر ویژگی‌های موردنیاز یک مهندس ناظر حرفه‌ای است؛ زیرا یکی از اولین وظایف مهندسان ناظر پس از ورود به یک پروژه ساختمانی، بررسی کامل و دقیق تمام نقشه‌ها و طرح‌های مربوط به پروژه می‌باشد. جالب است بدانید این نقشه‌ها به چهار گروه نقشه‌های سازه‌ای، نقشه‌های معماری، نقشه تأسیسات برقی و نقشه تأسیسات مکانیکی تقسیم می‌شوند و تجزیه‌وتحلیل هر یک آز آن‌ها نیازمند دانش فنی و مهارت و تجربه کافی است.

سخن پایانی

شرکت خط و خاک یک شرکت فعال و پیشرو در صنعت ساخت‌وساز است که با بهره‌مندی از مهندسان و مشاوران ارشد معماری خدمات متنوعی از قبیل طراحی ساختمان، نظارت، اجرا و مدیریت پروژه‌های ساختمانی، تأمین مصالح مرغوب و باکیفیت، طراحی تخصصی ویلا، مشاوره و محاسبه هزینه‌های ساخت‌وساز، طراحی نما، روف گاردن و سایر خدمات مهندسی را به هم‌وطنان عزیز ارائه می‌کند. مهم‌ترین هدف خط و خاک مشتری مداری و رضایت خاطر مشتریان می‌باشد که به لطف پروردگار تا به امروز در راستای دستیابی به این هدف موفق بوده‌ایم.

همین امروز با کارشناسان حرفه‌ای و مجرب ما در شرکت خط و خاک تماس بگیرید.