دیوار آجری معجزه‌ای برای فضاهای گرم و صمیمی

طراحان دکوراسیون اغلب علاقه خاصی به دیوارهای آجری دارند و از آن در تمامی بخش‌های طراحی خود (از دیوار حمام گرفته تا آشپزخانه) استفاده می‌کنند. دیوار آجری اغلب باعث ایجاد فضایی گرم و صمیمی می‌شود. علاوه بر این در روحیه افراد هم نقش مثبتی دارد.

بسیاری نیز معتقدند دیوارهای آجری می‌تواند فضا را دنج‌تر کند. فضایی که در آن کتاب‌خوانی بسیار لذت‌بخش می‌شود. با توجه به اهمیت دیوارهای آجری ما در این مقاله می‌خواهیم نکاتی مهم و کاربردی در رابطه با آن را شرح دهیم. پس همراه با ما تا پایان مقاله باشید.

خطو خاک

انواع چیدمان دیوار آجری در دکوراسیون

محل قرار گیری دیوار آجری در منزل بسیار اهمیت دارد. در صورتی که شما بخواهید تمامی دیوار خود را به صورت یکدست آجری کنید، فضایی یکدست و کسل آوری خواهید داشت. بر این اساس به شما پیشنهاد می‌کنیم تنها در بخش‌های خاصی از دیوارهای آجری بهره ببرید. در ادامه این بخش‌های مهم را برای شما عنوان می‌کنیم:

 • دیوار آجری در آشپزخانه

استفاده از آجر به جای کاشی انتخاب ایده آلی خواهد بود! شما می‌توانید از دیوارهای آجری بارنگ‌ های خنثی همچون سفید استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید از اصول هماهنگی دکوراسیون بهره ببرید، می‌توانید رنگی متناسب با رنگ کابینت را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید : دکوراسیون آشپزخانه‌ مدرن با ایده‌های جدید

 • دیوار آجری در پشت شومینه

شومینه به خودی خود فضایی دنج و گرم در منزل ایجاد می‌کند. حال فکر کنید دیوار پشت شومینه هم آجری باشد! قطعاً فضای بی نظیری خواهید داشت. اغلب از آجرهای تیره تر برای دیوار پشت شومینه استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای کنار شومینه از مدل‌هایی که شکل آجر آن تابه‌تا است نیز استفاده کنید.

خطو خاک

 • دیوار آجری پشت تلویزیون

تلویزیون اغلب در کانون خانه قرار می‌گیرد و توجه همه افراد به سمت آن جذب می‌شود؛ بنابراین استفاده از دیوار آجری در پشت تلویزیون قطعاً انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود. با توجه به اینکه رنگ آجر اغلب بسیار گرم است شما می‌توانید از مبلمانی بارنگ‌های سرد بهره ببرید. البته این مسئله یک انتخاب شخصی است و در صورتی شما از رنگ‌های گرم خسته نمی‌شوید، می‌توانید رنگ مبل‌ها را همرنگ با دیوار آجری ست کنید.

 • دیواری آجری در اتاق خواب

از دیوار آجری می‌توانید در اتاق خواب هم بهره ببرید. برای مثال می‌توانید دیوار آجری را در پشت تختخواب، بکار ببرید. برای اتاق خواب بهتر است که از دیواری به رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید تا فضای آرامش‌بخش‌تری به شما بدهد.

خطو خاک

در صورتی که در اتاق بچه‌ها از دیوار آجری بهره می‌برید بهتر است که از رنگ‌های شاد استفاده کنید و یا اگر دیوار از مصالح طبیعی ساخته‌شده با رنگ‌های شاد کودکانه آن‌ها را رنگ‌آمیزی نمایید.

همچنین بخوانید : نکاتی طلایی برای دکوراسیون اتاق خواب منزل

انواع دیوارهای آجری

دیوارهای آجری انواع مختلفی دارند. اغلب از دیوارهایی که طرح طبیعی دارند و رنگ آن‌ها همان رنگ اصلی آجر است برای دیوار کنار شومینه استفاده می‌کنند. دیوارهای آجری سفید رنگ هم اغلب در محیط‌های کوچک بسته همچون حمام بسیار کاربرد دارد. به طور کلی انتخاب دیوار آجری برای بخش‌های مختلف منزل امری سلیقه ای است اما برخی انتخاب‌ها تأثیر زیادی در نوع دکوراسیون شما می‌گذارند. برای مثال انتخاب دیوار آجری سفید برای شومینه می‌تواند انتخاب نامناسبی باشد و آن فضای گرمی که مورد انتظار شماست را ایجاد نکند.

خطو خاک

مزایا و ویژگی‌های دیوار آجری

برای آشنایی بیشتر با دیوار آجری، ما مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های آن را برای شما عزیزان عنوان می‌کنیم:

 • عایق انرژی

با توجه به نوع ساختار آجر، از آن به عنوان یک عایق مناسب در ساختمان به کار می‌رود. در واقع آجر مانع هدر رفتن انرژی شده و گرمای محیط را در خود ذخیره می‌کنند. بر این اساس در فصل تابستان با جذب گرما باعث خنک ماندن فضا می‌شود و در فصل سرما با حفظ گرما، مانع خروج انرژی گرمایی از محیط خانه می‌شوند.

 • قیمت مناسب

آجرهای مورد استفاده در نمای داخلی منزل اغلب از آجرهای مورد استفاده در نمای بیرونی ارزان‌تر هستند. چراکه ضرورتی بر مقاوم سازی آن‌ها نسبت به شرایط بیرونی وجود ندارد و این مسئله موجب شده قیمت آن‌ها بسیار کمتر از آجرهای نمای بیرونی شود.

 • ماندگاری بالا

آجر نسبت به دیگر مصالح ساختمانی ماندگاری بیشتری دارد و در طول زمان آسیب کمتری می‌بیند. به همین سبب با داشتن دیوارهای آجری هزینه کمتری برای نگهداری آن می‌پردازید.

 • سازگار با طبیعت

آجرها اغلب از خاک رس و مواد طبیعی ساخته شده‌اند به همین سبب می‌توان در صورت نیاز اجزای آن را جداسازی و بازیافت کرد. به طور کلی آجر با طبیعت سازگار بوده و آسیبی به آن نمی‌رساند.

خطو خاک

 • گرمابخشی به محیط

آجر از طیف رنگی گسترده‌ای تشکیل می‌شود و همه رنگ‌های آن در گروه رنگ‌های گرم هستند. به همین سبب وقتی شما از دیوار آجری بهره می‌برید، فضا گرم و صمیمی‌تر می‌شود. با توجه به این نکته اغلب در مناطق سردسیری افراد از دیوار آجری استفاده می‌کنند تا احساس بهتری به آن‌ها بدهد.

 • ایجاد فضای نوستالژیک

از گذشته تا امروز آجر به عنوان یک المان زیبا و خاص در معماری ایرانی وجود داشته است. به همین دلیل بهره مندی از دیوار آجری، یک حس نوستالژیک را در فضا به وجود می‌آورد. علاوه بر این آجر یکی از المان‌های مهم در سبک روستیک است. بر این اساس بهره گیری از دیوار آجری می‌تواند شما را از زندگی شهری دور کند.

خطو خاک

 • حس نزدیکی به طبیعت

وجود دیوار آجری در خانه موجب می‌شود، شما از نزدیک طبیعت را در خانه خود احساس کنید. از آنجایی که دیوار آجری از خاک و رس تشکیل می‌شود، لمس و یا مشاهده آن حس بسیار خاصی را در افراد ایجاد می‌کند. به همین سبب دیوار های آجری اغلب باعث آرامش اعضای خانواده می‌شوند.

 • هماهنگ با انواع دکوراسیون

فرقی نمی‌کند که از چه نوع سبک دکوراسیون استفاده می‌کند، دیوار آجری با هر نوع دکوراسیونی سازگار دارد؛ بنابراین اگر می‌ خواهید دکوراسیون خود را تا مدت زمان زیادی تغییر ندهید، بهتر است که از دیوارهای آجری بهره ببرید.

 • طراحی خاص و منحصر به فرد

با توجه به اینکه بیشتر خانه‌ها اغلب از کاغذ دیواری و یا رنگ استفاده می‌کنند، استفاده از آجر می‌تواند تا حد زیادی در دکوراسیون تغییر ایجاد کند و ظاهری خاص به خانه ببخشد. این مسئله معمولاً احساس خوشایندی برای ساکنین خانه ایجاد می‌کند.

خطو خاک

 • تنوع در رنگ دیوارهای آجری

دیوارهای آجری اغلب از مواد معدنی به دست می‌آیند و هیچ‌گونه مواد مصنوعی به آن‌ها اضافه نمی‌شود. به همین خاطر تنوع رنگ بسیار زیادی دارند. علاوه بر این با گذشت زمان رنگ آجر ثابت مانده و در اثر عواملی همچون نور خورشید تغییر نخواهد کرد.

 • مقاوم در برابر حوادث طبیعی (آتش، باد، رطوبت و …)

برای ساخت آجر، خاک رس را در دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد می‌پزند، به همین خاطر آجر در برابر آتش مقاومت بسیار بالایی دارد. آجر در رابطه با عوامل محیطی دیگر همچون رطوبت به طور کامل مقاوم نیست اما دوام آن قابل ملاحظه می‌باشد. به طور کلی خانه‌های آجری نسبت به خانه‌های سیمانی مقاومت بیشتری دارند.

معایب دیوارهای آجری

دیوارهای آجری مزایای بسیاری دارند، اما در کنار آن مشکلاتی نیز ممکن است ایجاد کنند که در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • جذب آلودگی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دیواری آجری، جذب غبار است. این موضوع هم به دلیل ناهمواری سطوح آجر است.

خطو خاک

 • وزن سنگین آجر

آجر جزء مصالح سنگین است. برای همین کمتر از آن برای دکوراسیون طبقات بالاتر ساختمان استفاده می‌کنند. بهتر است پیش از انتخاب دیوار آجری از یک کارشناس برای تأیید این موضوع بهره ببرید تا دچار مشکلاتی نشوید.

 • عدم امکان نصب قاب

دیوارهای آجری بسیار مقاوم هستند و امکان نصب تابلو در آن‌ها کم است. در صورتی که تمایل دارید روی دیوار آجر قاب نصب کنید می‌توانید ماده ای را بر روی آجر به کار برده و میخ را به آن بکوبید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *