خظو خاک

روف گاردن چیست؟

می رسیم به طراحی فضای پشت بام مکان های اداری و تجاری. در زمان های قدیم، پشت بام خانه ها به مکانی برای پهن دادن لباس ها و شاید انبار کردن وسایل قدیمی، اختصاص می یافت. ولی امروزه، طراحی و زیباسازی پشت بام نیز، به یک پلن برای درآمد زایی مبدل شده است. و برخی افراد برای ایجاد فضایی آرام بخش و دل انگیز که بخواهند اوقات فراغت خود را در آن جا بگذرانند، حاضر هستند هزینه ای را برای زیبا سازی و طراحی تقبل کنند. در این بخش می خواهیم در ارتباط با روف گاردن صحبت کنیم.

روف گاردن چیست؟

به فضای سبز بر روی پشت بام مکان های اداری، پاساژها و خانه ها و برج ها و همچنین آپارتمان های لوکس، که درآن مکان، بستری برای رشد گیاه فراهم می شود، روف گاردن گفته می شود. روف گاردن یا ایجاد باغی در پشت بام، بدین منظور صورت می گیرد که شما اشراف کاملی را به بیرون داشته باشید و بتوانید فضای شهر را خوب تماشا کنید.

طراحی روف گاردن یا باغی که در بام خانه یا مکان مسکونی واقع شده است، شامل دو مرحله عمرانی (اجرای ایزولاسیون و زهکشی) و لنداسکیپ (اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق، باربی کیو، آبنما) می باشد.

در طراحی روف گاردن شما مختار هستید هر طرحی که دوست دارید را پیاده سازی کنید. می توانید فضا را با گلدان هایی زیبا مزین کنید و یک آلاچیق معمولی بسازید. ولی برای آبیاری، و کاشت گل و گیاه باید حتما فرآیند ساخت باغچه، بر روی پشت بام، انجام شود.

به دلیل این که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند، گیاه به خوبی رشد می کند. و به همین دلیل است که افراد ترجیح می دهند که روف گاردن را با گل و گیاه، مزین کنند.

همچنین بخوانید : چگونه یک دکوراسیون جذاب بهاری داشته باشیم؟

سقف روف گاردن

معمولا در روف گاردن آلاچیق ها و پسیو هایی را تعبیه می کنند. آلاچیق ها می توانند سقفی سفالی و یا از جنس چوب داشته باشند. نمای آلاچیق نیز در زیبایی فضا اهمیت بسیار زیادی دارد.

آلاچیق، آتریوم، مبلمان آبنما، فضاهایی مانند آشپزخانه همه ی این موارد جزء تجهیزات جانبی محسوب می شوند.

روف گاردن

روف گاردن کوچک

اگر فضای شما کوچک است، شما می توانید فقط با گل آرایی و اختصاص فضایی کوچک برای نشیمن، محیط را زیبا کنید. حتی از فضاهای کوچک بام های تجاری برای ساخت کافی شاپ استفاده می کنند. و به عبارتی با اختصاص فضایی برای نشیمن و طراحی محیط با گل و گیاه، کافه ای کوچک را درست می کنند و از این محیط کوچک برای درآمد زایی استفاده می کنند.

همچنین بخوانید : ایده ‌هایی کم هزینه برای تزیین تراس و بالکن منازل

معایب روف گاردن

برای مناطق شمالی که رطوبت در این مناطق بسیار زیاد است، ممکن است اجرای روف گاردن ایده ی خوبی نباشد و اگر قصد اجرای روف گاردن را دارید، باید حتما سیستم زه کشی به نحو احسنت انجام شود تا آب به داخل ساختمان های پایینی نفوذ پیدا کند. زیرا در مناطق شمالی باران زیاد می بارد.

مممن است به دلیل کوتاه بودن دیوار های بام، این محیط برای تردد کودکان خطر آفرین باشد. ولی اگر درست و اصولی اجرا گردد می توان این محیط را به فضای بازی برای کودکان نیز اختصاص داد. به عبارتی باید امنیت ساختمان را در وهله ی اول، در نظر بگیریم. و باید حتما این مکان را به لحاظ ایمنی، امن کنیم.

 

روف گاردن

قیمت روف گاردن

در این زمینه نمی توان نرخی قطعی در نظر گرفت. ولی با توجه به مواد و تجهیزات و همچنین مصالحی که برای این کار در نظر گرفته می شود، قیمت تعیین می گردد. اگر بخواهید سیستم بسیار مدرنی را پیاده سازی کنید، باید هزینه زیادی را تقبل کنید. ولی اگر بخواهید صرفا نشیمن گاه ایجاد کرده و با گلدان، محیط را گل آرایی کنید، در این صورت برای شما هزینه کمتری در پی خواهد داشت.

بیشترین هزینه را می توان شاید برای اجرای آلاچیق و سیستم زهکشی و آبیاری برای ایجاد باغچه و کاشت گل در نظر گرفت.

سخن پایانی

اهمیت به ایجاد روف گاردن بسیار افزایش یافته است. حتی در ساختمان های جدید سیستم بام را طوری طراحی کنند که برای اجرای مناسب باشد. و از نظر زوایا و منظره بتواند حس خوبی را به افراد القاء کند.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *