خظو خاک

بررسی عوامل مؤثر بر طراحی دکور کافه

طراحی دکور کافه یکی از موارد است که در جذب مشتری و ایجاد آرامش نقش بسیار مؤثری دارد. طراحی کافه در سبک‌های مختلفی بوده و عوامل متعددی بر آن تأثیرگذار می‌باشند. طراحی کافه و دریافت بازدهی خوب از آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین اصول طراحی کافی‌شاپ وجود آرامش در فضا و انتقال آن به مشتریان است. طراحی دکور کافه و فضای داخلی آن و همچنین توجه به دکوری‌های مورداستفاده در آن بسیار مهم می‌باشند. برای طراحی کافه در ابتدا باید سبک طراحی خود را انتخاب نمایید. سپس با توجه به سبک انتخابی و اصول و قواعد مربوط به آن به طراحی کافه بپردازید.

اهمیت طراحی دکور کافه

اهمیت طراحی دکور کافه

کافه محل رفت‌وآمد افراد زیادی باسلیقه‌های مختلف است. افرادی که به کافه می‌آیند به دنبال ساعتی آرامش با خود یا دوستانشان می‌باشند. فضای کافه تعیین‌کننده انواع احساسات در افرادی که به آنجا می‌آیند است. ازاین‌رو در طراحی کافه به عوامل مختلفی باید توجه نمود. رنگ‌ها، نور، موسیقی، طراحی میز و صندلی، استفاده ازگل‌ها و …در شکل‌گیری کافه شما بسیار مؤثر هستند. کافه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که توسط آن بتوان با مشتری ارتباط صمیمانه‌ای برقرار نمود.

انواع سبک طراحی دکور کافه

دکور کافی‌شاپ در سبک‌های مختلفی طراحی می‌شود. کافه را می‌توان در انواع سبک‌های مدرن، مینیمال، صنعتی، آرامش‌بخش، کودک پسند، روستیک و … طراحی نمود. در ادامه به دو سبک مهم و اساسی در طراحی کافی‌شاپ اشاره نموده‌ایم:

طراحی دکور کافه به سبک کلاسیک

طراحی دکور کافه به سبک کلاسیک بر اساس معماری کلاسیک است. از ویژگی‌های مهم سبک کلاسیک وجود فضایی پرشکوه و عظیم و استفاده از المان‌های لوکس می‌باشد. سبک کلاسیک خود به سبک‌های مختلفی تقسیم می‌شود:

 • سبک معماری رومی و یونان :از ویژگی‌های این سبک می‌توان به وجود ستون‌های بلند و سرستون‌ها اشاره نمود.
 • سبک وینتیج: وینتیج به معنای قدیمی نما بوده و استفاده از آن در طراحی دکور کافه بسیار جذاب است. از ویژگی‌های این سبک استفاده می‌توان به استفاده از وسایل قدیمی، المان‌هایی همچون آباژور، ساعت، مجسمه، گلدان‌هایی با نقوش باستانی یا مبلمان دست‌دوم و قدیمی اشاره نمود. همچنین می‌توان در منوی کافه از دسرهایی سنتی نیز استفاده کرد.
 • سبک روستیک: این سبک به معنی نشان دادن المان‌هایی روستایی می‌باشد. ازاین‌رو می‌توان از چوب‌ها بیشترین استفاده را طراحی دکور کافه داشت. چوب می‌تواند حس گرما را به دکور کافه بدهد.

طراحی دکور کافه به سبک مدرن

سبک مدرن دارای تنوع بالایی بوده و یکی از مزیت‌های این سبک طراحی دکور کافه با کمترین بودجه است. یکی از سبک‌هایی که در این سبک وجود دارد سبک صنعتی است. در طراحی دکور کافی‌شاپ در سبک مدرن می‌توان از میزهای فلزی، مبل‌های چرم، دیوارهای آجری، خطوط نوری و حجم‌های نوری استفاده نمود.

عوامل تأثیرگذار بر طراحی دکور کافه

عوامل تأثیرگذار بر طراحی دکور کافه

ایده طراحی دکور کافی‌شاپ

برای طراحی کافی‌شاپ در ابتدا باید ایده‌ای را برای طراحی در نظر داشته باشید. بسیار اهمیت دارد که در ابتدا قبل از طراحی دکور کافی‌شاپ بتوانید یک طرح کلی از فضای داخلی کافی‌شاپتان در ذهن داشته و به جزئیات آن نیز توجه داشته باشید.

رنگ‌ها در طراحی کافه

رنگ‌ها اولین موضوع تأثیرگذار بر افرادی است که وارد کافه می‌شوند. هر رنگی می‌تواند تأثیر خاصی بر روحیه افراد بگذارد. برخی از رنگ‌ها موجب افزایش اشتها، برخی موجب آرامش، برخی نیز موجب به وجد آمدن افراد می‌شود. بسیار مهم می‌باشد که شما از کافه خود انتظار دارید چه حسی را به مشتری القا کند.

تأثیر نورپردازی بر طراحی دکور کافه

نورپردازی از عوامل بسیار مهم و مؤثر بر طراحی دکور کافه هستند. نورپردازی اگر نادرست باشد می‌تواند تأثیر منفی بر افراد مراجعه‌کننده به کافه داشته باشد. بهتر است در طراحی دکور کافه از نورهای ملایم و کم استفاده شود تا احساس آرامش را به افراد منتقل نماید. نور می‌تواند بر حس صمیمیت، احساس راحتی و آرامش افراد تأثیر بگذارد.

تاثیر موسیقی بر طراحی دکور کافه

موسیقی از عناصر مهم در طراحی فضای داخلی کافه است. موسیقی در کافه باید آرام و ملایم باشد تا هم روح انسان را آرامش بخشد و هم مانع از گفت‌وگوی افراد با یکدیگر نباشد.

تأثیر عطر و رایحه بر طراحی دکور کافه

نوع عطری که در طراحی داخلی کافه استفاده می‌گردد موجب ایجاد احساسات مختلف در افراد می‌شود. هر عطر و رایحه‌ای می‌تواند فضای خاصی را برای کافه شما ایجاد نماید.

ایده‌های کاربردی در طراحی دکور کافه

 • استفاده از وسایل تزئینی مرتبط با سبک طراحی کافه
 • استفاده از فضای سبز، گیاهان و گل‌ها
 • استفاده از چوب
 • استفاده از رنگ‌های طبیعی
 • استفاده از دیوارهای اجری
 • استفاده از فرش‌های اصیل
 • استفاده از میز و صندلی‌های خاص
 • استفاده از کتاب‌خانه
 • استفاده از منویی متفاوت

سخن پایانی

اغلب افراد برای گذراندن وقت و دریافت حس آرامش به فضایی دنج و آرام نیاز دارند. این آرامش و راحتی می‌تواند با ورود به کافه‌ای با طراحی خاص و زیبا امکان‌پذیر باشد. عوامل متعددی در طراحی دکور کافه مؤثر بوده و می‌توانند آن را به فضایی صمیمی تبدیل نمایند. ازاین‌رو توجه به آن‌ها در هنگام طراحی دکور کافه بسیار ضروری است. گروه معماری خط و خاک یکی از گروه های باتجربه در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی کافه آماده ارئه خدمات در این زمنیه می باشد.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *