طراحی لابی

امروزه در فضاهای عمومی آپارتمان ها، مجتمع‌ها و برج‌های مسکونی به جهت وسعت فضا و تعداد ساکنان، فضایی به عنوان لابی مشخص می‌شود، در ادامه به بررسی شرایط ظاهری و طراحی لابی ، با شما سخن می‌گوییم.اگر شما وارد یک ساختمان شوید، اولین چیزی که به چشمتان می‌آید طراحی لابی است، که وجه مشترک و لاینفک تمامی برج‌ها و مجتمع‌ها می‌باشد. لابی اغلب در طبقه همکف ساختمان دایر می‌شود و فضایی از بنا است که حین ورود به آپارتمان باید از آنجا عبور کرد.

تقسیم‌بندی طراحی لابی در یک نگاه اجمالی

در کل طراحی لابی به دو قسمت تقسیم‌بندی می‌شود:

بخش نگهبانی

با توجه به اینکه امروزه تعداد ساکنین در برج‌ها و مجتمع‌ها زیاد است و تردد زیادی در آن فضا صورت می‌گیرد، برای حفظ امنیت ساکنین، یک نگهبان به صورت شبانه روزی استخدام می‌کنند، که در لابی مستقر شود و رفت و آمد افراد را کنترل کند. این بخش از طراحی لابی شامل یک میز، پیشخوان، صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با هر یک از واحدهای مجتمع است.

بخش نشیمن

این قسمت محیطی از طراحی لابی است که گذاشتن مبل، صندلی و میز مانند اتاق نشیمن، برای نشستن افراد طراحی می‌شود. طبق قوانین مجتمع‌ها و برج ها، فردی که به عنوان مهمان وارد ساختمان می‌شود، باید بعد از معرفی خود و معرفی میزبان، مدت زمان کمی را در لابی منتظر بماند تا بعد از اجازه دادن میزبان، راهی واحد مورد نظر گردد. البته باید بدانید که بسیاری از ملاقات‌های کوتاه مدت افراد غریبه با سایر ساکنین در لابی برنامه ریزی می‌شود.

از این رو وجود لوازم دکوری زیبا و شیک و بهره مندی بهینه از فضای لابی، همچنین شرایط ساختاری اوصولی برای آن، امری ضروری محسوب می‌گردد. چنانچه همه موارد مذکور با اصول طراحی و اساسی انجام شود، در عین حال که فضایی دلنشین و زیبا برای ساکنین خواهد بود می‌تواند از لحاظ اقتصادی برای ساکنین مقرون به صرفه تمام شود.

عمده‌ترین مسئله ایی که در طراحی لابی باید به آن توجه داشت کف‌پوش لابی است، چون لابی مکانی برای عبور و مرور سایرین است، استحکام و دوام کف‌پوش از جمله ضروریات لابی است.

از میان همه کف‌پوش ها، سنگ، شایسته‌ترین انتخاب ممکن است. سنگ در برابر ضربه‌هایی که بر اثر اسباب کشی و حمل بار اتفاق می‌افتد، آسیبی نمی‌بیند از طرفی هم به سادگی تمیز می‌شود.

خطو خاک

یک نکته مهم در طراحی لابی

اگر وسعت فضای لابی زیاد است هرگز از سنگ سیاه استفاده نکنید. چون اثر گرد و خاک کف کفش عابرین و غبارهای موجود در هوا همواره لکه‌هایی را روی سنگ‌ها باقی می‌گذارند و ظاهری چرک و کثیف را ایجاد می‌کنند.

همچنین باید بگوییم که استفاده از کف‌پوش‌هایی نظیر فرش‌های ماشینی، گبه و گلیم و امثال این‌ها را به کلی فراموش کنید، چرا که دائما در حال جابجا شدن هستند اما وجود پادری در ورودی آپارتمان‌ها و برج‌ها برای تمیز کردن کف کفش ها. ضروری است.

از کف که بگذریم نوبت به دیواره‌ها می‌رسد. برای انتخاب پوشش مناسب برای دیواره‌های لابی نخست باید به وسعت فضای لابی دقت کنید.

در صورتی که وسعت فضای لابی زیاد بود و اطمینان داشتید که در زمان اسباب کشی و یا حمل بار هیچ برخوردی با دیوارها رخ نخواهد داد، می‌توانید با کاغذ دیواری‌های رنگارنگ و رنگ‌های روغنی جلایی حیرت‌آور و دلپذیر به محیط لابی بدهید.

اما اگر فضای لابی کوچک است بهتر است دیوارهای فضا را با سنگ بپوشانید و برای وسایل دکوری لابی به یک میز و صندلی بسنده کنید.

با وجود یک نورپردازی خوب، در محیط لابی می‌توان جلوه‌ای متفاوت و زبیا را برای لابی ایجاد کرد. برای نورپردازی لابی، دو نوع نورپردازی نیاز است: یکی نورپردازی دکوراسیونی و دیگری نورپرداز وظیفه ای.

برای نورپردازی لابی از لوسترهای سقفی یا آویزان هالوژن‌های توکار، چراغ‌های دیوارکوب، انواع چراغ‌های رومیز و یا آباژورها استفاده کنید. نورپردازی جلوه‌ای مدرن و لوکس را به وجود می‌آورد.

اگر فضای لابی، راهروها و یا سایر فضاهای موجود تا پله و آسانسور، در روز از نور کافی برخوردار نبودند، از گیاهان طبیعی استفاده کنید تا روحی تازه به محیط لابی بدهید، در غیر این صورت، از گل‌ها و گیاهان مصنوعی در طراحی لابی استفاده کنید.

در مقاله آشنایی و معرفی برنامه طراحی ساختمان قصد داریم در مورد برخی از برنامه طراحی ساختمان ها که انجام طراحی را در زمینه ساختمان و معماری آسان کرده اند صحبت کنیم، بنابراین مطالعه این مقاله را نیز از دست ندهید.

خطو خاک

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *