خظو خاک

اجرای معماری و مراحل ساختمان سازی به زبان ساده

در اجرای مراحل ساختمان سازی به زبان ساده باید گفت هر مرحله‌ای قوانین خاصی دارد که تمامی آن‌ها باید با برنامه ریزی و دقت زیادی انجام بگیرند. قبل از هر کاری لازم است تا از شهرداری مجوز ساخت بگیرید و تمام عوارض شهرداری را بپردازید. ضمن اینکه در حین کار مزاحمتی برای همسایگان ایجاد نکنید و موجب آلودگی محیط زیست نشوید. ساخت ساختمان مراحل پیچیده و زیادی دارد که در ادامه این متن شما را با مراحل اصلی ساختمان سازی آشنا می‌کنیم.

بررسی مراحل ساختمان سازی به زبان ساده

اجرای پروژه های ساختمانی به طور کلی در دو مرحله انجام می‌شود:

  • مراحل عملیاتی ساختمان
  • مراحل غیر عملیاتی ساختمان

که هر کدام دسته های مختلفی را شامل می‌شوند. اصولاً برای اجرای کارهای ساختمانی باید با تدابیر لازم از وقوع حوادث ناگهانی جلوگیری کنید و تا حد ممکن کمتر از نیروی انسانی کمک بگیرید. پس در انجام بیشتر مراحل بازسازی منزل یا هر نوع سازه بتنی دیگر استفاده از ماشین آلات مدرن را فراموش نکنید.

مراحل اجرای کارهای غیر عملیاتی ساختمان

مراحل اجرای کارهای غیر عملیاتی ساختمان

مراحل ساختمان سازی به زبان ساده در کارهای غیر عملیاتی شامل دسته های اداری زیادی است مانند:

مکان یابی منطقه ساخت ساختمان

اگر قصد ساخت خانه را دارید باید اول از همه به دنبال یک قطعه زمین مناسب در محل‌های قابل دسترس باشید. البته در هنگام خرید زمین باید پارامترهای مختلفی مثل قیمت، امکانات عمومی، تراکم ساختمان، مجوز ساخت و.‌‌… را هم در نظر بگیرید. سعی کنید قبل از شروع کار با یک معمار یا مهندس عمران در مورد ساز و کار پروژه مشاوره هایی داشته باشید. با این حال ما در گروه معماری خط و خاک با شناخت تمام قوانین ساخت و ساز می‌توانیم شما را راهنمایی کنیم.

خرید خانه های فرسوده

اگر برای ساخت خانه تمایل زیادی به خرید خانه های فرسوده دارید قطعاً مراحل ساختمان سازی به زبان ساده در پروسه های دیگری قرار خواهد گرفت. چون بررسی سند قانونی خانه، امتیازات و انشعابات خانه و… باید همگی به نام شما سند زده شود.

اخذ مجوز مراحل ساختمان سازی به زبان ساده

بعد از اینکه زمین مناسبی را برای ساخت خانه تهیه کردید لازم است تا مجوز ساخت آن را دریافت کنید. برای انجام این کار باید مراحل ذیل صورت بگیرد.

  • تشکیل پرونده
  • چاپ پروانه
  • مجوز ساخت
  • پرداخت عوارض
  • بازید و دستور نقشه
  • طراحی نقشه معماری
  • ارائه مدرک پیش نویس

انتخاب معمار و بستن قرارداد

حالا نوبت به مهم‌ترین بخش ساختمان سازی یعنی پیاده سازی نقشه است. اگر معمار خود را با دقت زیادی انتخاب نکنید قطعاً از شهرداری تاییدیه پایان کار نخواهید گرفت. پس ما در گروه معماری خط و خاک به شما پیشنهاد می‌دهیم که در هنگام بستن قرار داد به موارد مهمی توجه کنید. مثلاً در قرارداد با معمار پروژه حتماً اجرای مراحلی مانند پی کنی و گودبرداری را قید کنید. سپس تاکید کنید که در بازه های مختلفی انجام آرماتور بندی، اسکلت بتنی، بتن ریزی سقف و… صورت بگیرد.

مراحل اجرای کارهای عملیاتی ساختمان

مراحل اجرای کارهای عملیاتی ساختمان

بعد از خرید زمین، مجوز ساخت و قرارداد بستن با معمار باید به سراغ مراحل ساختمان سازی در کارهای عملیاتی بروید. از جمله این کارها عبارتند از:

پاکسازی محل ساخت

برای شروع مراحل ساختمان سازی به زبان ساده اول از همه باید کار تمیز کردن زمین و یا تخریب خانه فرسوده را انجام دهید. سپس متناسب با اصول خاک برداری نیز زیر کاری ساختمان را آماده کنید و یک زمین تمیز و یکدست را برای پی کنی به دست آورید.

مهم‌ترین مراحل ساختمان سازی به زبان ساده

گودبرداری و پی ریزی جزو مهم‌ترین کارهای عملیاتی است که مقاومت ساختمان را تحت شعاع قرار می‌دهد. پس باید به طور کاملاً اصولی با نظارت یک مهندس ناظر انجام بگیرد. معمولاً گودبرداری بر اساس عوامل مختلفی نظیر مساحت زمین، تراکم ساختمان، تعداد طبقات، ترافیک ساختمانی، وجود پارکینگ و… اجرا می‌شود.

ریختن بتن مگر و آرماتور

ریختن بتن مگر و آرماتور

عمدتاً در اجرای کارهای ساختمانی پیش از انجام فونداسیون لازم است تا میزان مناسبی بتن مگر یا همان بتن کم سیمان ریخته شود انجام این کار مانع از فرسایش پی ساختمان خواهد شد. فونداسیون قسمتی از پی ساختمان است که مقاومت سازه را افزایش می‌دهد. معمولاً فونداسیون با توجه به پیاده سازی معمار با استفاده از آرماتوربندی آغاز می‌شود دقت کنید که تمام سازه های بتنی و فلزی به انجام آرماتوربندی نیاز دارند.

اجرای اسکلت ساختمان

پس از پی ریزی پروژه باید اسکلت ساختمان بنا شود در این مراحل ساختمان سازی به زبان ساده ستون های باربر اجرا می‌شوند.‌ در انجام اسکلت بندی لازم است تا ستون ها بر پا شده و تیرچه ها نصب شوند در این مرحله ساختمان در برابر فشارها و تنش ها مقاوم سازی خواهند شد.

اجرای سقف، پله و دیوار

بعد از اینکه اسکلت بندی ساختمان انجام گرفت نوبت به اجرای سقف ساختمان می‌رسد. در گذشته معمولاً سقف، دیوارها و پله ها با مصالح سنتی مثل آجر و سنگ چیده می‌شدند. ولی امروزه سقف و دیوار ساختمان ها با توجه به عایق سازی خانه ها با مصالح جدید مانند یونولیت، تیرچه و… ساخته می‌شود.

کناف و معماری داخلی ساختمان

در این مرحله باید معمار پروژه با توجه به نظارت مهندسین اجرایی برخی کارهای عملیاتی را انجام دهد. یعنی در سقف، دیوار و کف سازه از عایق های حرارتی و پوشش های صوتی استفاده کند. سپس انجام کار لوله کشی انشعابات ساختمان را در دستور کار قرار دهد.

پوشش دیوارها و کفسازی

پوشش دیوارها و کفسازی

در اجرای مراحل ساختمان سازی به زبان ساده بخش مهمی به پوشش دیوارها اختصاص داده می‌شود. گچ کاری، ایزوگام کاری، سیمان کاری، کاشی کاری، سنگ کاری و… جزو پوشش های مهم ساختمان هستند آن‌ها در سقف، کف و دیوارها به کار می‌روند. ما در گروه معماری خط و خاک بهترین ایده‌ها را ارائه می‌دهیم معمولاً برای استفاده از مصالح مدرن با طول عمر بالا جدیدترین مصالح را به شما پیشنهاد خواهیم داد.

رنگ ساختمان

اگر تمایل زیادی به نصب کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی دیوارها دارید بعد از پایان کار سیم کشی به فکر انجام زیبا سازی دیوارها باشید.

دکوراسیون داخلی

بعد از اتمام نازک کاری ساختمان نوبت به طراحی دکوراسیون داخلی می‌رسد. شما با نصب کابینت، شیرآلات، چراغ های روشنایی و … تا حد لازم کار طراحی داخلی را انجام می‌دهید. البته می‌توانید با کناف کاری، گچ بری، اجرای نور مخفی و… طراحی دکوراسیون داخلی را کامل‌تر کنید.

نمای ساختمان

در اجرای مراحل ساختمان سازی به زبان ساده باید گفت بیشتر افراد از نمای ساختمان غافل هستند. در صورتی که نمای ساختمان باید همراه با گچ کاری ساختمان انجام بگیرد. طبق استانداردهای لازم نمای ساختمان بهتر است توسط سنگ و شیشه زیباسازی شود.

گواهی پایان کار

و اما در پایان کار باید بتوانید از کارشناسان صدور گواهی نامه برای ساختمان خود پایان کار و شناسنامه دریافت کنید.‌ شما با این گواهی مشمول دریافت انشعابات ساختمان خواهید شد و در نهایت برای شما یک سند ثبتی صادر می‌گردد.

سخن پایانی

اگر چه تمام مراحل ساختمان سازی به زبان ساده در خصوص ساخت پروژه بیان شد. اما یکی از فاکتورهای مهمی که باعث جذابیت طراحی و ساخت یک ساختمان می‌شود محوطه سازی پروژه است. در واقع مهندسان فضای سبز باید انجام این کار را بر عهده بگیرند. همچنین با طراحی باغچه، نورپردازی، کف ساری محوطه و… ساختمان شما را مانند نگین یک انگشتری مورد توجه همه قرار دهند.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *