خظو خاک

آشنایی با مراحل گام به گام نظارت ساختمان

مراحل گام به گام نظارت ساختمان – در دنیای مدرن امروز ساختمان‌ها دیگر شکل و بافت قدیمی خود را از دست داده و تبدیل به آسمان خراش‌های غول پیکر شده‌اند. ساخت این غول‌های سنگی و فلزی نیاز به تجربه و مهارت خاصی است که از عهده هر فردی برنمی‌آید. یک ساختمان علاوه بر مهندس طراح، مهندس سازه و پیمانکار، به یک ناظره باتجربه هم نیاز دارد تا بر تمام مراحل کار نظارت کامل داشته باشد، نواقص موجود در حین کار را شناسایی و برطرف نماید تا در آینده ساکنین آن خانه دچار حادثه نشوند. گروه معماری خط و خاک در این مقاله سعی دارد شما را با مراحل گام به گام نظارت ساختمان آشنا کند. برای این کار ابتدا شما باید از وظیفه ناظر پروژه‌های ساختمانی و وظیفه آن که نظارت بر کارهای ساختمانی است، اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه با ما باشید.

ناظر پروژه کیست؟

مهندس ناظر، شخصی حقیقی یا حقوقی است که در یکی از رشته‌های موضوع قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، بر اجرای صحیح و درست عملیات ساختمانی بناها نظیر سازه ساختمان، معماری ساختمان، تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان نظارت می‌کند. ناظر کارهای ساختمانی باید با همکاری مالک و مجری یک برنامه زمانبندی اجرای کار، که مشخص کننده مراحل اجرایی و زمان شروع و پایان آن است، تهیه و تنظیم نماید.
مهندس ناظر باید بر رعایت مقررات ایمنی و بهداشتی در محل کار، کارکنان مجری و استفاده از وسایل و تجهیزات استاندارد، مناسب و مطمئن، به خصوص در محل‌های کار با ارتفاع بالا تاکید داشته باشد. همچنین باید از فرم‌های مناسب جهت تهیه گزارش و همچنین اسناد ابلاغ شده توسط ارگان‌های ذیربط استفاده کند. ناظر می‌تواند در صورتیکه قسمتی از کار به صورت صحیح انجام نشده و یا با ضوابط و مقررات ملی مطابقت نداشته است، از مجری درخواست اصلاح کار کند.

وظایف مهندس ناظر

وظایف مهندس ناظر

نظارت بر اجرای صحیح مشخصات فنی نقشه ساختمان و نیز معماری و تاسیسات آن و شرح مراحل گام به گام نظارت ساختمان از وظایف مهندس ناظر است که باید در این زمینه از دانش فنی کافی برخوردار باشد. در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها وظایف ناظر به شرح زیر بیان شده‌ است:
۱- نظارت بر عملیات اجرایی ساختمانی که به مسئولیت آنها احداث شده است تا ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه و نقشه‌ها و محاسبات منطبق باشد.
۲- اعلام تخلف به شهرداری
۳- قادر به خواندن نقشه‌ها باشد.
۴- آشنایی با اصول نظارت و تکنیک‌ها
۵- آشنا به برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
۶- آشنا به نحوه گزارشات جهت ارائه به ارگان‌های ذی ربط
۷- آشنا به طراحی تاسیسات برقی
۸- آشنا به مقررات ایمنی

مراحل گام به گام نظارت ساختمان و مسئولیت مهندس ناظر

در طی مراحل گام به گام نظارت ساختمان، مهندسان ناظر وظیفه دارند، بر عملیات اجرایی ساختمانی که تحت نظارت آنها احداث می‌شود، نظارت کرده تا با مشخصات مندرج در پروانه و نقشه‌ها و محاسبات فنی ضمیمه آن مطابقت داشته‌ باشد. در پایان کار نیز مطابقت عملیات اجرایی ساختمان را با مدارک فوق گواهی نمایند. همچنین ناظران باید گزارش پایان هریک از مراحل اصلی کار خود را به مرجع صدور پروانه ساختمان (شهرداری‌ها) ارائه دهند. بنابراین مراحل گام به گام نظارت ساختمان عبارتند از:

پی‌سازی

پس از اینکه برگه شروع عملیات تایید شد، عملیات اجرایی آغاز می‌گردد. این فرایند با تخریب ساختمان قدیمی شروع شده و با عملیات گودبرداری و اجرای اسکلت ادامه می‌یابد. منظور از کنترل عمق خاکبرداری این است که سه ارتفاع فونداسیون، بتن مگر و کف‌سازی از نقشه‌ها استخراج شده و سپس به عمق گودبرداری دست پیدا کند.
مراحلی که در این قسمت باید رعایت شوند، عبارتند از: کنترل خاک زیر فونداسیون، کنترل بتن مگر، ابعاد فونداسیون، سایز و نوع میلگرد مصرفی در فونداسیون، کنترل شبکه آرماتور فونداسیون، درز انقطاع، ریشه ستون‌ها و دیوارهای برشی، بیس‌پلیت‌ها و بولت‌های مصرفی، کاور بتن در کناره‌ها و شبکه زیر، نایلون کشی روی دیواره خاکی اطراف فونداسیون، بتن مصرفی و کنترل دیواره‌های زیرزمین یا طبقات منفی پلاک‌های مجاور.

اجرای اسکلت

اجرای اسکلت

ساختمان‌ها از لحاظ اسکلت‌بندی، در دو دسته بتنی و فلزی قرار می‌گیرند که در سال‌های اخیر، اغلب سازندگان، به اجرای اسکلت بتنی روی آورده‌اند. مراحلی که در این قسمت باید رعایت شوند: عبارتند از: کنترل نقشه‌های سازه با معماری، کنترل تعداد ستون‎‌ها و دیوار برشی، کنترل شبکه آرماتور ستون‌ها و دیوارهای برشی، کنترل اجرای راه‌پله، کنترل سقف، کنترل اجرای دال آسانسور، کنترل قالب‌بندی ستون‌ها و سقف.

سفت‌کاری

در مرحله سفت‌کاری ناظر باید جابجایی تیغه‌ها را کنترل کند. اگر مالک محل آشپزخانه را جابجا کرد یا یک اتاق خواب را به دوتا خواب تقسیم کرد، باید در گزارش قید شود. کنترل‌ها در مرحله سفت‌کاری به شرح زیر است: کنترل تیغه بندی‌ها، کنترل ابعاد آسانسور، راه‌پله و لابی، فاصله داخل ستون‌ها در پارکینگ، ضخامت دیوارهای دور راه‌پله و دور آسانسور که باید ۲۰ سانتیمتر باشد، ارتفاع جان پناه پشت‌بام و بالکن که نباید از ۱.۱ متر کمتر باشد، کنترل ابعاد پاسیو، اجرای چاه ارت آسانسور.

نازک‌کاری

در هنگام نازک‌کاری، کنترل‌های مهم به شرح زیر می‌باشد: کنترل ابعاد راه‌پله، کنترل ارتفاع پارکینگ، اجرای درست درهای ضدحریق در راه‌پله، اجرای درست کف شور پشت‌بام و حمام و جازدن کاسه توالت، اندازه‌گیری شیب رمپ، ارتفاع نرده‌های راه‌پله و بالکن، کنترل عدم اجرای پکیج و کولر آبی، عدم اجرای سیستم‌های اعلام و اطفای حریق مطابق نقشه‌های تاسیسات مکانیکی

پایان کار

پایان کار

در آخرین مرحله از مراحل گام به گام نظارت ساختمان، باید موارد کنترلی در مرحله نازک‌کاری، مورد بازبینی قرار بگیرد و در صورتی که هنوز رفع نگردیده باشد، بازهم در گزارش قید شود. ابتدا گزارش پایان کار باید در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت شده و سپس برگه سبز کار را تحویل بگیرید. قبل از تحویل برگه سبز پایان کار، حتما برگه استاندارد آسانسور و فرم تحویل دودکش را از مالک گرفته و سپس برگه سبز را تحویل دهید.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله اشاره شد، برای ساخت ساختمانی ایمن و مطابق مقررات ملی، باید شخصی بر روند ساخت نظارت داشته باشد. زیرا اگر ساختمان بر طبق اصول ساخته نشود، ممکن است برای ساکنین آن حادثه‌های جبران‌ناپذیری پیش آید. گروه معماری خط و خاک آماده است تا مراحل نظارت بر کارهای ساختمانی و همچنین وظایف ناظر پروژه‌های ساختمانی را برایتان شرح دهد تا اطلاعات لازم را در این خصوص بدست آورید. شما عزیزان می‌توانید برای شناخت بیشتر مراحل گام به گام نظارت ساختمان، به وب سایت گروه معماری خط و خاک مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *