نمای شیشه ای

استفاده از نمای شیشه ای برای طراحی نمای ساختمان‌های اداری و تجاری بسیار رایج است. شیشه‌های به‌کاررفته در این نوع نما علاوه بر تفکیک فضای داخل از خارج، ظاهری زیبا و جذاب می‌سازند. بااین‌حال نصب و احداث این‌گونه نما دردسرهای بسیاری دارد و نیاز به محاسبات دقیق و پیچیده دارد. زندگی در ساختمان‌هایی که نمای شیشه ای دارند هیچ‌گونه خطری ایجاد نمی‌کند. چراکه اتصالات شیشه بسیار مقاوم و مستحکم است و در برابر زلزله مقاومت می‌کند.

انواع نمای شیشه ای

محبوبیت نماهای شیشه‌ای در ساختمان‌سازی موجب شده تا امروزه فناوری‌های مختلفی برای ایجاد این نوع نما شکل بگیرد. هر یک از این نماها کارکرد ویژه‌ای داشته و در ساخت برخی ساختمان‌ها به کار می‌روند. نمونه‌های مختلف نمای شیشه ای را می‌توان در آثار فاخری همچون ساختمان سیندرلا، دفتر مرکزی امارات و یا هرم موزه لوور در پاریس مشاهده کرد.

سیستم کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال برحسب نحوه نصب به دودسته کلی تقسیم می‌شوند. کرتین وال استیک و وال یونیتایز از انواع مختلف سیستم‌های کرتین وال هستند که هر یک کاربرد مختلفی دارند.

  • کرتین وال استیک

در تکنیک کرتین وال استیک شیشه‌ها در ابعاد یک‌دریک بریده‌شده و بر روی نمای ساختمان مونتاژ می‌شود. استفاده از این روش در ساختمان‌های کم ارتفاع یا سازه‌های کوچک رایج‌تر است. این نوع نما عایق مناسبی در برابر رطوبت و حرارت است و می‌تواند مانع تابش مستقیم نور به فضاهای داخلی شود.

  • کرتین وال یونیتایز

در ساخت این نوع نمای شیشه ای شرایط کمی متفاوت‌تر است. قطعات در کارخانه مونتاژ شده و به شکل واحدهای مجزا به محل احداث منتقل می‌شود. استفاده از این سیستم در ساختمان‌های مرتفع به جهت عدم نیاز به داربست و یا جرثقیل رایج‌تر است. ساخت سریع و کیفیت بالای این سیستم هزینه بالای حمل‌ونقل را جبران کرده و وال یونیتایز را به یکی از پرکاربردترین نماهای شیشه‌ای مبدل ساخته است.

خطو خاک

نمای شیشه ای فریم لس

در ساخت این نوع نما از انواع شیشه‌های رفلکس، دوجداره، سکوریت و چندلایه لمینت استفاده می‌شود. این نوع شیشه‌ها به کمک پروفیل‌های فلزی به یکدیگر متصل شده و باعث شفافیت و زیبایی هر چه بیشتر نما می‌شوند. همچنین با عبور نور به فضاهای داخلی در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. نمای شیشه ای فریم لس در دو مدل مختلف نصب و احداث می‌شود.

  • سیستم U Channel

در این سیستم اسپیسرهای U شکل به شکل پازل گونه بر روی پروفیل قرارگرفته و توسط لقمه‌های آلومینیومی یا فلزی در محل موردنظر نصب می‌شوند. U Channel ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع نمای شیشه ای است که استفاده از آن در ساختمان‌های بلندمرتبه مجاز نیست. چراکه اتصالات ساده این نوع نما توان تحمل وزن بالای شیشه را در ابعاد بزرگ ندارد.

  • سیستم Full Frameless Step-Unite

نوع دیگر نمای شیشه ای فریم لس، Full Frameless Step-Unite است. در این نوع نما شیشه‌ها توسط اتصالات پیچیده روی دیوار خارجی نصب‌شده و داخل پروفیل‌های فلزی قرار می‌گیرند. مقاومت این سیستم در تحمل بار بسیار بالاست. همین عامل موجب شده تا از این سیستم در ساختمان‌های بلند استفاده شود.

سیستم اسپایدر

سیستم اسپایدر دسته دیگری از نماهای شیشه‌ای است که کاربرد گسترده‌ای در ساختمان‌های تجاری دارد. ازآنجایی‌که این نما چشم‌اندازی شفاف و بدون مانع ایجاد می‌کند، در ساختمان‌های باارزش مورداستفاده قرار می‌گیرد. شیشه اسپایدر نشکن است و در برابر باد، باران و طوفان مقاومت می‌کند.

اتصالات به‌کاررفته در نمای شیشه ای اسپایدر نیز از جنس فولاد ضدزنگ هستند و مقاومت مطلوبی در برابر رطوبت نشان می‌دهند. این نوع نمای شیشه ای در برابر شرایط جوی مقاوم بوده و زیبایی خود را از دست نمی‌دهد. همچنین نصب آن موجب ایزوله شدن ساختمان در برابر صوت و رطوبت می‌شود.

خطو خاک

سخن پایانی

نمای شیشه ای یکی از محبوب‌ترین انواع نماهاست که به شکل گسترده در صنعت ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف سیستم‌های به‌کاررفته در این نما، کارکرد ویژه‌ای داشته و برای طراحی نمای ساختمان‌های کوتاه و یا بلندمرتبه استفاده می‌شود. خوشبختانه این نما در برابر شرایط جوی و طبیعی مقاوم است و آسیبی به ساختمان نمی‌زند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *