خظو خاک

نورپردازی راه پله و انواع آن

نورپردازی راه پله – نورپردازی نقش مؤثری در زیبایی و جذابیت فضای داخلی منزل ایفا می‌کند. قسمت‌های مختلف منزل با نورپردازی جلوه بهتری خواهند داشت.

راه پله ها یکی از مکان‌هایی می‌باشند که با نورپردازی آن‌هم موجب بهتر دیده شدن مسیر در تاریکی و هم موجب زیبایی راه پله‌های می‌شود.

نورپردازی می‌تواند در انواع مختلف، شکل‌ها و رنگ‌های متفاوتی استفاده شود. نوع طراحی راه پله نیز در طراحی نورپردازی آن تأثیر زیادی دارد. برخی از مدل‌ها به نور کمتر و به‌صورت مخفی نیاز دارند. برخی دیگر نیز با نور مستقیم کاربرد و زیبایی بیشتری خواهند داشت.

تکنیک‌های نورپردازی راه پلهتکنیک‌های نورپردازی راه پله

نورپردازی راه پله به دلایلی همچون کاربردی بودن آن، ایجاد روشنایی ملایم جهت دیده شدن فضای راه پله و برقراری تناسب در درنگ‌ها و اذیت نشدن چشم اهمیت دارد.

نورپردازی در راه پله در روش‌های مختلفی می‌تواند انجام شود. نورپردازی می‌تواند به‌صورت های زیر باشد:

  • نورپردازی خطی
  • نورپردازی نواری
  • نورپردازی مخفی
  • نورپردازی موضعی

همچنین در نورپردازی راه پله علاوه بر راه پله‌ها باید به بخش‌های دیگری نیز توجه نمود.

ازجمله:

  • نورپردازی سقف راه پله
  • نورپردازی زیر راه پله
  • نورپردازی پله ها
  • نورپردازی نرده‌ها و دیوارهای راه پله

رنگ مناسب جهت نورپردازی راه پله

در نورپردازی راه پله اغلب از رنگ‌های گرم استفاده می‌شود. می‌توان رنگ‌های گرم را به‌صورت ترکیبی با رنگ‌های سرد نیز استفاده نمود. ازاین‌رو ترکیبی زیبا و آرامش‌بخش و ملایم در فضای خانه ایجاد خواهد شد.

رنگ زرد از رنگ‌های پرطرفدار در نورپردازی راه پله می‌باشد. می‌توان از ترکیب رنگ زرد با سایر رنگ‌ها به رنگی ملایم و متناسب رسید.

انواع نورپردازی راه پله

انواع مختلفی از نورپردازی راه پله وجود دارد که با توجه به نوع طراحی راه پله می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

نورپردازی خطی راه پله

نورپردازی راه پله به‌صورت خطی یا نواری توسط چراغ‌های ال ای دی می‌باشند. این نوع نورپردازی موجب می‌شود تا در تاریکی منزل مسیر راه پله به صورت دقیق مشخص باشد.

نورپردازی زیر نرده راه پله

در این روش نورپردازی در راه پله از چراغ‌های بسیار کوچک در زیر نرده‌ها استفاده می‌شود. این نوع نورپردازی به‌خوبی مسیر راه پله مشخص می‌باشد.

نورپردازی مخفی راه پله

نورپردازی مخفی راه پله

نورپردازی مخفی از زیباترین نوع نورپردازی‌ها است. این نوع نورپردازی به علت در دسترس نبودن جزئیات نصب روشنایی از سخت‌ترین روش‌ها می‌باشند.

در نورپردازی مخفی نور زیبایی در راه پله ها شکل می‌گیرد. راه پله هایی که به‌صورت شناور یا کنسول طراحی‌شده‌اند برای این نوع نورپردازی مناسب هستند.

نورپردازی پنهان در پله های شناور

برخی از راه پله ها به صورت شناور طراحی می‌شوند. این راه پله ها با دیوار مجاور خود فاصله‌دارند. ازاین‌رو باید از نور مخفی در نورپردازی راه پله استفاده نمود.

توجه داشته باشید که این نورپردازی صرفاً جهت زیبایی فضا می‌باشد. برای ایمنی بیشتر باید نورپردازی در مکان‌های دیگر در مجاورت راه پله استفاده نمود.

نورپردازی توکار در دیوارها

در برخی موارد برای نورپردازی راه پله از نورپردازی دیواری‌های مجاور آن کمک می‌گیریم. در این روش از نورپردازی از هر سبک و اندازه می‌توان استفاده کرد.

نورپردازی نرده‌های راه پله

در این روش از نورپردازی راه پله می‌توان روی نرده‌ها چراغ‌هایی جهت روشنایی راه پله ها قرار دهید.

سخن پایانی

نورپردازی راه پله نقش زیادی در زیبایی فضای داخلی دارد. انواع مختلفی از روش‌های نورپردازی وجود داشته که ما برخی از آن‌ها را در این مقاله آورده‌ایم.

می‌توان از رنگ‌های مختلف، شکل‌های متفاوت و در اندازه‌های مختلف از چراغ‌ها برای نورپردازی کمک گرفت.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع چراغ‌های ریز در ابعاد مختلفی وجود دارند. همچنین رنگ‌های مختلفی از آن‌ها موجب نورپردازی‌هایی با ترکیب رنگ‌های زیبا، جذاب و آرامش‌بخش شده است.

در نهایت لازم به ذکر است گروه معماری خط و خاک به صورت تخصصی اقدام به طراحی انواع پروژه های ساختمانی می نماید و همواره در جهت بهبود فضاهای معماری و در راستای جلب رضایت شما عزیزان از ابتدا تا انتهای پروژه گام برداشته است.

جهت ارتباط با کارشناسان گروه عمرانی خط و خاک از طریق شماره تماس ذیل اقدام فرمایید : ۰۹۱۵۰۲۹۴۸۲۸

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *