نکات کلیدی در مورد طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

اتاق‌خواب هر یک از اعضای خانواده یک فضای شخصی است و طراحی دکوراسیون و چیدمان آن ارتباط مستقیمی با علایق و سلیقه‌های افراد خانواده دارد. اگر شما دارای فرزندان نوجوان هستید و قصد دارید دکوراسیون اتاق آن‌ها را تغییر دهید، لازم است پیش از هر چیز نظر و سلیقه آن‌ها را در نظر بگیرید.
زیرا اتاق‌خواب مکانی است که فرزند شما مدت زیادی از زمان خود را در آن سپری می‌کند و به دلیل اینکه نوجوانان روحیه حساسی دارند و تا حدودی مشکل‌پسند نیز هستند، بهتر است برای تغییر دکوراسیون اتاق‌خوابشان تا جایی که ممکن است طبق سلیقه آن‌ها عمل کنید.

طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان موضوع حساس و مهمی است؛ زیرا سبک و نوع تزیینات این اتاق تا حد زیادی بر آرامش و حس امنیت نوجوانان تأثیر می‌گذارد. درواقع دکوراسیون اتاق نوجوان باید به‌گونه‌ای باشد که او بتواند ساعت‌ها به‌دوراز هیاهو و استرس در اتاق‌خواب خود احساس رضایت خاطر و راحتی داشته باشد.

دکوراسیون اتاق نوجوان نباید تنها به‌عنوان فضایی برای خواب شبانه تلقی شود؛ بلکه لازم است در این فضا امکاناتی برای مطالعه و تفریح نیز وجود داشته باشد. کارشناسان طراحی داخلی توصیه می‌کنند که در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان بهتر است از رنگ‌های گرم و انرژی آور استفاده کنید.

نوجوانان دوست دارند لوازم تزیینی اتاق‌خوابشان را بر اساس سلیقه آن‌ها خریداری نمایید. ازجمله پرطرفدارترین لوازم تزیینی و سرگرم‌کننده که در چیدمان و طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان کاربرد دارد، می‌توان به صندلی‌های تابی، تختخواب‌هایی با طرح‌های شلوغ و متفاوت، نصب تخته وایت بورد بر روی دیوار و … اشاره کرد.

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان قرار دادن میزتحریر برای مطالعه و انجام امور درسی است. میزتحریری انتخابی شما باید به‌گونه‌ای باشد که فرزندتان با استفاده از آن به‌راحتی بتواند به تکالیف مدرسه خود بپردازد.

در هنگام طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان در انتخاب رنگ دیوارها و سقف دقت زیادی داشته باشید. به‌طورمعمول از رنگ‌های گرم و شاد برای دیزاین اتاق‌خواب دخترانه و از رنگ‌های سرد و خنثی برای دیزاین اتاق‌خواب پسرانه استفاده می‌شود.

خطو خاک

انتخاب رنگ مناسب در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

امروزه در جدول‌های رنگ‌شناسی، رنگ‌های دخترانه و پسرانه به‌سادگی قابل‌تشخیص می‌باشند. به‌طورکلی رنگ‌هایی مانند صورتی، بنفش، قرمز و… در دسته‌بندی رنگ‌های دخترانه و رنگ‌هایی نظیر آبی، سبز، سورمه‌ای و… در دسته‌بندی رنگ‌های پسرانه قرار می‌گیرند.

انتخاب رنگ مناسب یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین مراحل در طراحی و تغییر دکوراسیون اتاق نوجوان است. برای انجام این مرحله لازم است تااندازه‌ای با جدول‌های رنگ‌شناسی آشنایی داشته باشید.
نکته مهم این است که هیچ اجباری برای استفاده از یک رنگ خاص وجود ندارد و شما می‌توانید رنگ‌های متنوعی را در دیزاین و طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان یا کودک بکار برید. در حقیقت همه‌چیز به نظر و سلیقه شما و فرزندانتان بستگی دارد.

انتخاب تخت خواب در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

تخت خواب یکی از اصلی‌ترین لوازم در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان محسوب می‌شود؛ زیرا تخت خوابی که برای اتاق فرزندتان انتخاب می‌کنید به‌طور مستقیم بر کیفیت خواب و سلامت جسمی او تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین با توجه به بودجه موردنظرتان، سعی کنید بهترین تخت خواب و تشک را خریداری نمایید تا فرزند شما همواره خواب آرامش بخشی داشته باشد و به بدن و ستون فقرات او آسیبی وارد نشود.

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب تخت خواب مناسب این است که رشد بدنی نوجوانان بسیار سریع است پس بهتر است یک تخت خواب بزرگ خریداری نمایید تا فرزند شما بتواند تا دوران جوانی‌اش آن را مورداستفاده قرار دهد.

خطو خاک

انتخاب پرده با جنس مناسب در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

از دیگر المان‌های مهم و تأثیرگذار در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان، می‌توان به رنگ و جنس پرده اتاق اشاره نمود. توجه داشته باشید که نور خورشید نه‌تنها برای رشد و سلامت فرزندتان لازم و ضروری است، بلکه روشنایی مناسب و دلپذیری را برای درس خواند و بازی کردن فرزند شما فراهم می‌کند.

از سوی دیگر در هنگام خواب ممکن است نور خیابان و اتومبیل‌ها فرایند خواب فرزند نوجوان شما را دچار اختلال کند؛ بنابراین بهتر است برای دیزاین و طراحی دکوراسیون اتاق او پرده‌ای را انتخاب نمایید که قابلیت تنظیم نور را داشته باشد تا فرزند شما بتواند در هر ساعت از شبانه‌روز ورود نور به فضای داخلی اتاق‌خوابش را کنترل کند.

نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

نورپردازی اتاق نوجوانان باید طوری تنظیم شود که فضای مناسبی را برای مطالعه و درس خواند فرزندتان فراهم کند. یکی از بهترین راهکارها این است که در کنار نورهای سقفی، یک چراغ مطالعه نیز برای میزتحریر او در نظر بگیرید. استفاده از چراغ مطالعه باعث می‌شود چشمان فرزند شما از خطر ضعیف شدن در امان بماند.

همان طور که می دانید اتاق نشیمن نیز یکی از بخش‌های اصلی خانه است اگر دکوراسیون داخلی و چیدمان اصولی این بخش از خانه برای شما هم مهم است، مقاله نکات کلیدی در رابطه با دکوراسیون اتاق نشیمن را مطالعه بفرمایید .

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *