خظو خاک

شرح وظایف مهندس ناظر هماهنگ کننده و تک ناظر

وظایف مهندس ناظر اصولاً مربوط به کنترل اجرای صحیح کارهای عملیاتی ساختمان است. معمولاً یک مهندس ناظر وظیفه دارد تا بر کارهای اجرایی یک ساختمان مانند تاسیسات مکانیکی، نقشه برداری، تاسیسات برقی و… نظارت داشته باشد. یک ناظر ساختمانی تعهد دارد تا پروژه های عمرانی را طبق اصول و فنون قانونی پیش ببرد. همچنین تا دریافت گواهی پایان کار تمام امور ساختمانی را کنترل نماید.

وظایف مهندس ناظر ساختمان چیست؟

همه ما می‌دانیم که اجرای پروژه های ساختمانی قطعاً کار پیچیده‌ای است برای انجام این فرآیند افراد زیادی با یکدیگر همکاری می‌کنند از کارفرما گرفته تا تاسیسات مکانیکی، پیمانکار و… همگی طبق نقشه طراحی شده پیش می‌روند. مهندس ناظر ساختمان جزو کسانی است که نقش مهمی در این اجرا بر عهده دارد. در واقع او با داشتن دانش تخصصی، کار کنترل و نظارت ساختمان را انجام می‌دهد در نهایت گزارش های خود را با توجه به مقررات ملی ساخت به شهرداری ارائه می‌دهد.

مسئولیت های مهندس ناظر

مسئولیت های مهندس ناظر

وظایف مهندس ناظر در بخش‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

شرح وظایف مهندس ناظر معماری

افرادی که به عنوان مهندس ناظر فعالیت دارند موظف هستند تا کیفیت اطلاعات نقشه ساخت و ساز را بررسی کنند. همچنین قوانینی که در پروانه ساختمان درج شده است را کنترل نمایند. از جمله مقرراتی که بر عهده وظایف مهندس ناظر است عبارتند از:

 • حیاط خلوت
 • محل استقرار ساختمان
 • طول پیش آمدگی ها
 • ارتفاع ساختمان از کف
 • سطح اشغال ساختمان
 • فاصله تا املاک مجاور
 • ابعاد و زاویه ساختمان
 • مساحت زیر بنای پارکینگ
 • محل دقیق آسانسورها
 • نظارت بر محوطه سازی ساختمان

وظیفه مهندس ناظر در ساخت سازه

وظیفه مهندس ناظر در ساخت سازه

بعد از اینکه کارهای غیر عملیاتی ساختمان مانند دریافت مجوز، دستور تخریب و… را انجام دادید؛ لازم است تا مهندس ناظر تمامی مجوزها را بررسی کند و اطلاعات گودبرداری و ساخت پروژه عمرانی را ارزیابی نماید. از جمله مواد مورد کنترل مهندس ناظر عبارتند از:

 • کنترل نوع فولادها در سازه
 • نمونه گیری از بتن و ارائه نتایج آزمایش ها
 • نظارت بر وضعیت سازه و تاسیسات شهری
 • مطالعه ژئوتکنیک و اطلاعات کاملی از شناخت خاک
 • نظارت بر قالب بندی، مقاومت میلگردها و تعداد خرک ها
 • نظارت بر پیاده سازی پی ساختمان از نظر زه کشی، رعایت مواد فنی و…
 • نظارت بر کیفیت بتن، بررسی شرایط آب و هوایی منطقه، تداوم د اجرا و ضخامت لایه های بتن

شرح وظایف مهندسین تک ناظره ساختمان

یک مهندس عمران یا افراد دیگری مانند مهندس معمار وظیفه دارد تا کنترل مسئولیت های حرفه ای ساختمان را بر عهده بگیرد. وظایف مهندس ناظر می‌تواند در خصوص ساخت سازه، تاسیسات برقی، پی ریزی، اجرای نقشه برداری و غیره باشد.

شرح وظایف مهندسین هماهنگ کننده ناظر ساختمان

شرح وظایف مهندسین هماهنگ کننده ناظر ساختمان

مهندسینی که به صورت هماهنگ کننده بر نظارت ساختمان فعالیت می‌کنند معمولاً ۴ نفر هستند. در این میان یک مهندس عمران یا معمار وظیفه دارد علاوه بر اجرای وظایف خود نیز با سایر اعضای گروه مکاتبه داشته باشد. همچنین به عنوان مهندس ناظر گزارش های گروه و نظارت بر کارهای ساختمانی را به مراجع صدور پروانه و… ارائه دهد.

معرفی وظایف مهندس ناظر پروژه

امروزه برای بازسازی منازل مسکونی لازم است تا یک یا چند مهندس ناظر بر احداث پروژه نظارت داشته باشد. وظایف مهندس ناظر در اجرای کارهای عملیاتی ساختمان از پی ریزی گرفته تا طراحی دکوراسیون داخلی باید طبق نقشه شهرداری باشد. در این میان کارشناسان ما در گروه معماری خط و خاک طبق جدیدترین مقررات ادارات مسکن و شهرسازی عمل می‌کنند. همچنین اجرای اسکلت، سفت کاری، نازک کاری و پایان کار را مطابق با قوانین سازمان نظام مهندسی ساختمان پیش می‌برند.

وظایف ناظر ساختمانی در تاسیسات برقی

وظایف ناظر ساختمانی در تاسیسات برقی

از دیگر وظایف مهندس ناظر کنترل کردن مصالح تاسیسات الکتریکی ساختمان است‌. مهندسین ناظر وظیفه دارند تا کیفیت، مشخصات فنی و حتی نحوه حمل و نقل و نگهداری تجهیزات برقی را بررسی کنند. نظارت تاسیسات برق در هنگام تخریب و گودبرداری بر عهده مهندس ناظر هماهنگ کننده یا مهندسین تک ناظره است. برای نصب روشنایی، کلیدها و اجرای سیستم های تغذیه برق وجود یک مهندس ناظر الزامی می‌باشد. دستگاه های گرمایشی و سرمایشی و همچنین بهره برداری از آسانسورها باید مطابق با نظارت مهندس ناظر راه اندازی شوند. بررسی سیستم های هوشمند، صاعقه گیر و پیش بینی برق های اضطراری باید از دیگر وظایف مهندس ناظر به شمار می‌آید. خلاصه تمام سیم کشی های برق و تلفن، نصب تجهیزات برقی و کابل کشی سیستم های رایانه ای و… باید با کنترل یک مهندس ناظر انجام بگیرند.

سخن پایانی

مهندس ناظر ساختمان جزو افرادی است که از نظر حقیقی و حقوقی حق کنترل تمام امور پروژه های عمرانی را بر عهده دارد. ناظران ساختمانی وظیفه دارند تا نظارت خود را با توجه به دانش فنی و جدیدترین قوانین سازمان مهندسی کشور اعمال نمایند. زیرا هر گونه کوتاهی مهندس ناظر می‌تواند آسیب های جانی و مالی زیادی را برای کارکنان پروژه به دنبال داشته باشد. در صورت بروز هر حادثه ای در ساختمان عمدتاً مالک می‌تواند از مهندس ناظر مربوطه شکایت کند. پس در خصوص بازسازی منازل مسکونی انتخاب یک مهندس ناظر باتجربه لازم است. بر همین اساس ما در گروه معماری خط و خاک سعی کرده‌ایم متناسب با تمام قوانین و ضوابط مربوطه نیز مجرب ترین مهندسین ناظر را به شما معرفی کنیم.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *