پاسیون ساختمان

پاسیو فضایی باز که برای ناهارخوری و تفریح در ساختمان کاربرد دارد. پاسیو به حیاط خلوت، نورگیر یا قسمتی از خانه که به صورت باغچه یا گلخانه باشد گفته می‌شود. از پاسیو در خانه‌ها برای نورگیری و تهویه به کار می‌رود و جزو زیربنای بنا محسوب می‌شود. پاسیو کلمه‌ای غربی و فضای نورگیر در داخل خانه می‌باشد که از غرب وارد معماری ایران شده است. در طراحی پاسیو از طرح‌های جذاب به کار برده می‌شود، دیوار چوبی مشبک برای استفاده پاسیون ساختمان مناسب می‌باشد و همچنین دیوار داخلی پاسیو را می‌توان به گل و گیاهان طرح ریزی کرد.

این فضای سبز را با صندلی‌های مناسب چیدمان کنید و برای گذراندن یک روز پر از آرامش در کنار خانواده تبذیل کنید. اگر در خانه پاسیو داشته باشید، نیاز به حیاط ندارید و با چنین مکانی خانه زیبا و شکیل می‌شود. از پاسیون ساختمان می‌توانید برای نوش جان کردن یک عصرانه در کنار دوستان و خانواده لذت ببرید. در پاسیو خود از آبنما استفاده کنید به دلیل اینکه در فصل گرما باعث خنکی ساختمان می‌شود.

کاربرد پاسیو ساختمان را مشخص کنید

قبل از هر تصمیمی باید بدانید از فضایی که قرار است برای پاسیون در ساختمان استفاده کنید برای چه هدفی بنا می‌شود و طرح و مقدار فضای خود را مشخص کنید. حتما درباره این قسمت از خانه فکر کنید و طرح و برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید.

اگر به کباب علاقه دارید می‌توانید قسمتی از پاسیون ساختمان را برای کباب زنی اختصاص دهید. قسمتی دیگر از این فضا را برای کاشت گل و گیاه در نظر بگیرید زیرا به پاسیو جلوه و طراوت می‌دهد.

خطو خاک

پوشش سقف پاسیو ساختمان

به دلیل اینکه امروز فضای ساختمان کوچک است افراد زیادی ساختمانی در دو طبقه همکف و حیاط خلوت دار انتخاب می‌کنند. برای اینکه فضای خانه با کیفیت شود، گوشه‌ای از آن را برای پاسیو طراحی می‌کنند.

یکی از مواردی که در پاسیون ساختمان به کار می‌رود پلی کربنات است زیرا ویژگی‌ها و خوبی‌های مناسبی برای سقف حیاط پاسیو دارد. پلی کربنات سبک و مقاوم و در رنگ‌بندی‌های خوبی تولید می‌شوند. یکی از دلایلی که از پلی کربنات در پاسیو استفاده می‌شود عبور نور از آن می‌باشد. سقف پاسیو در نمونه‌های مختلفی وجود دارند مانند فایبرگلاس، مات و شفاف، پلی کربنات وحبابی نورگیر است.

نورگیری سقف پاسیون ساختمان

از نورگیر سقفی برای روشنایی و نور دهی فضاهایی چون حمام و دستشویی و توالت و مجراهای عمودی راه پله به کار می‌رود.

  • سطح شفاف نورگیر سقفی نباید از شیشه پنجره کمتر باشد.
  • حداقل سطح نورگیر سقف در راه پله‌ها ۹ درصد در هر طبقه باشد

 

خطو خاک

ایده‌های مهم در طراحی پاسیون ساختمان

پاسیو امروزی مانند یک گلخانه است و شما می‌توانید با به کار بردن سلیقه آن را به محیطی صمیمی و دلچسب تبدیل کنید. برخی از کارهایی که می‌توانید برای شکیل شدن پاسیون ساختمان به کار ببرید معرفی می‌کنیم.

  • استفاده از پنل چوبی مشبک در دیوارهای پاسیو که می‌توانید در کنار گیاهان آپارتمان به کار ببرید.
  • دیوارپوش فلزی که در طراحی منازل مدرن کاربرد خوبی دارد
  • نصب گلدان طبقاتی برای تفکیک فضایی در طراحی پاسیون ساختمان
  • طرح و نقاشی از جنس گل رس را می‌توانید در دیوارها کار کنید و در کنارش از طراحی گیاهان با گل رس استفاده کنید.
  • استفاده از آبنمان در طراحی پاسیو جلوه‌ای دیگر به آن می‌دهد و با صدای دلنشین آب جذابیت دیگری به فضای خانه می‌دهد.
  • نورپردازی در پاسیون ساختمان یکی ایده‌های مدرن است که در تاریکی شب جلوه‌ای دیگر به خانه می‌دهد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *